Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Operatiune triunghiulara sau nu?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Operatiune triunghiulara sau nu?

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
Avem trei firme, din 3 tari membre UE diferite, cu trei coduri TVA valabile.
Firma A / Germania (furnizor)
Firma B / Romania (cump-revanz)
Firma C / Ungaria (client final)
Firma A factureaza catre firma B iar firma B factureaza la randul ei catre firma C.
Transportul are loc pe ruta Germania - Ungaria si este integral platit de catre firma C (conf. contract incheiat intre firme)
Avand in vedere ca transportul cade in sarcina firmei C, putem considera operatiune triunghiulara?
Aceeasi problema: operatiune triunghiulara sau nu?

- 3 societati inregistrate ca platitoare de TVA
- firma 1 - furnizorul - din Romania
- firma 2 - cump-revanz - din Italia
- firma 3 - beneficiarul final - din Romania
Furnizorul primeste comanda de la firma 2 din Italia sa produca si sa livreze direct firmei 3 - beneficiarului final, o anumita cantitate de produse - transportul acestora cade in sarcina furnizorului.
Furnizorul emite factura catre firma din Italia, o inregistreaza in contabilitate aplicand taxare inversa si declara operatiunea in decl 390.

Este corect ?
nu este corect pentru ca bunurile nu parasesc teritoriul romaniei si nu se declara in 390.

furnizorul A din romania va emite o factura cu tva 24% catre firma din italia, locul livrarii fiind romania (art. 132 cod fiscal).

firma din italia va refactura catre beneficiarul final, acesta din urma fiind persoana obligata la plata taxei (taxare inversa) conform art. 150, alin. 6 cod fiscal.