avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Sunt nascuta in februarie 1958. Am 34 ani vechime. Pot iesi anticipat la 57 ani cu vechime 37 ani?/
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:51, 4 Aprilie 2012
1. Pentru o femeie nascuta in februarie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani, in februarie 2019;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani, in februarie 2014.
- pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani, in februarie 2014, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 39 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata roxyy23 roxyy23 buna seara,referitor la pensionarea anticipata mama mea este nascuta pe 16 02 1958 ,30 de ani vechime ,am vrea sa stim daca are dreptul la pensionare ... (vezi toată discuția)
Pensionarea anticipata mihailaelena mihailaelena sunt nascuta in anul 1958 luna ianuarie .Cind pot iesi la pensie anticipat sau partial anticipat?Amvechimea in munca neitrerupta de 31 ani. (vezi toată discuția)
In ce conditii pot iesi la pensie? zohnermariana zohnermariana Sunt nascuta in 9 august 1958 si am o vechime in campul muncii de 29 de ani si 4 luni.Cand pot solicita iesirea la pensie anticipata sau la limita de ... (vezi toată discuția)