Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Sunt nascuta in februarie 1958. Am 34 ani vechime. Pot iesi anticipat la 57 ani cu vechime 37 ani?/
1. Pentru o femeie nascuta in februarie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani, in februarie 2019;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani, in februarie 2014.
- pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani, in februarie 2014, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 39 de ani.