Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impartire imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impartire imobil

Ce se intampla cu imobilul in care locuiesc, in cazul in care unul dintre soti moare iar acestia nu au copii? Partea sotulului decedat se imparte la fratii sau parintii acestuia care sunt in viata?
Multumesc
Mostenirea va fi culeasa de sotul supravietuitar in concurs cu parintii defunctului si cu fratii acestuia.
Mai este varianta in care se intocmeste un act autentic prin care unul din soti cedeaza partea lui celuilalt sot,astfel incat oricare dintre ei ar disparea,celalalt ramane proprietarul intregii mase succesorale.Varianta care se poate aplica doar in timpul vietii,cu consimtamantul amandurora.
irina_stirbu2000, utilizator
irina_stirbu2000 a scris:

Mai este varianta in care se intocmeste un act autentic prin care unul din soti cedeaza partea lui celuilalt sot,astfel incat oricare dintre ei ar disparea,celalalt ramane proprietarul intregii mase succesorale.Varianta care se poate aplica doar in timpul vietii,cu consimtamantul amandurora.

Puteti fi mai explicita? Care ar fi natura actului? Daca afirmati ca celalalt sot va ramane proprietarul intregii mase succesorale inseamna ca vorbim despre un testament. Or, pentru un testament nu e nevoie de un act autentic. Pe de alta parte, trebuie avute in vedere prevederile art.1036 C.Civil, care interzic testamnentul reciproc:

Art. 1.036. - Sub sancțiunea nulității absolute a testamentului, două sau mai multe persoane nu pot dispune, prin același testament, una în favoarea celeilalte sau în favoarea unui terț.

Apoi, ca orice liberalitate, aceasta nu poate incalca rezerva ascendentilor privilegiati.

Deci?...

Ar putea fi incheiata o conventie matrimoniala in care sa includa o clauza de preciput referitoare la anumite bunuri din viitoarea masa succesorala dar fara a afecta rezerva ascendentilor sau sotii ar putea incheia fiecare cate un testament (de preferat autentice) prin care sa isi lase unul altuia mostenirea, de asemenea fara a afecta rezerva.
Alex_Munteanu a scris:

Ar putea fi incheiata o conventie matrimoniala in care sa includa o clauza de preciput referitoare la anumite bunuri din viitoarea masa succesorala dar fara a afecta rezerva ascendentilor sau sotii ar putea incheia fiecare cate un testament (de preferat autentice) prin care sa isi lase unul altuia mostenirea, de asemenea fara a afecta rezerva.

Dupa cum spunea si domnul avocat themis,testamentul reciproc se loveste de nulitate absoluta. Si indiferent de natura actului (a unei eventuale conventii intre soti),ascendentii privilegiati (parintii) vor beneficia de rezerva succesorala. Deci nu ar putea fi indepartati de la mostenire decat colateralii privilegiati (fratii si surorile).

Raspunsul (completarile) i se adreseaza in special initiatorului topicului,pentru a avea parte de lamuriri suplimentare.
Raoul_mw, utilizator