avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Este valabil un divort daca......
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Este valabil un divort daca......

Am avut o singura citatie la divort, nu am fost prezent. Sentinta a fost desfacerea casatoriei singurul martor find mama acestuia, stiam ca la divort nu au voie rude de gradul unu . Este valabil divortul ?
P S: Martorul adica mama acestuia poarta numele din a doua casatorie banuiesc ca nimeni nu a stiut cine este.
Dvs. aveti o informatie, dar, din pacate incompleta.
Codul de procedura civila stabileste regula:

Art. 189
Nu pot fi ascultati ca martori:
1. rudele si afinii pana la gradul al treilea inclusiv;
2. sotul, chiar despartit;
3. interzisii si cei declarati de lege incapabili de a marturisi;
4. cei condamnati pentru juramant sau marturie mincinoasa.
Partile pot conveni, expres sau tacit, sa fie ascultate ca martori si persoanele prevazute la alin. 1 pct. 1 si 2.

dar si exceptia:

Art. 190
In pricinile privitoare la starea civila sau despartenie se vor putea asculta rudele si afinii mai sus-aratati, in afara de descendenti.
Ï*n procesele de divort pot fi audiati ca martori rude , asa ca declaratia mamei este perfect valabila si divortul corect pronuntat . In declaratie s-a mentionat cu siguranta gradul de rudenie chiar daca nu poarta acelasi nume ,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Martorii in proces szabo doinita doina szabo doinita doina as dori sa aduc in fata instantei 2 martori care sint mama si fiu si care nu sint rude cu decedatul bunic al meu care a fost condamnat politic si nici cu ... (vezi toată discuția)
Martor stefan69 stefan69 buna seara ! La prima infatisare de divort,reclamanta s-a prezentat cu un martor ,cu care ,eu parat am fost de acord .S-a hotarat audierea martorului la ... (vezi toată discuția)
Martor lilicrin lilicrin Ca martori sunt credibili rudele de gradul I ? Va multumesc. (vezi toată discuția)