Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme succesiune

Familia mea a mostenit un teren in suprafata de 5 ha. pe respectivul teren s-a eliberat un titlu comun de proprietate pentru cei 4 mostenitori. Ulterior s-a obtinut de la OCOT propunerea pentru dezmembrarea terenului, urmand sa ne prezentam in fata notarului, pentru ca fiecare mostenitor sa intre in posesia bunului de drept.
Problemele incep insa acum, pentru ca unul din mostenitori refuza sa se prezinte in fata notarului pentru a finaliza succesiunea, de fapt refuza orice.
Exista vreo modalitate legala pentru a intra in posesia adeverintei de mostenire? Doresc sa fac ceva cu acel teren si de 10 ani sunt impiedicat de reavointa unora.
Va multumesc

...adreseaza-te instantei cu o actiune de iesire din indiviziune...potr.c.civ. nimeni nu este obligat sa ramina in indiviziune...
Bunica a murit in1973. Cei 4 mostenitori au facut succesiunea astfel : 3 au renuntat la casa si celelalte bunuri ( cum era atunci, gradina de langa casa) in favoarea celui de al patrulea frate. In 1991, s-a emis titlul de propietate pentru 4 ha de teren arabil - mostenire de la bunica, pe numelel celor 4 frati. Cum se imparte acest teren si cum se iese din indiviziune ?
mUltumesc !
Fii putin mai explicit: nu se poate renunta in parte la succesiune, si nici nu poti renunta in favoarea cuiva. Renuntarea de care vorbesti s-a facut printr-un act autentic?

> Bunica a murit in1973. Cei 4 mostenitori au facut succesiunea astfel : 3 au renuntat la casa si celelalte bunuri ( cum era atunci, gradina de langa casa) in favoarea celui de al patrulea frate. In 1991, s-a emis titlul de propietate pentru 4 ha de teren arabil - mostenire de la bunica, pe numelel celor 4 frati. Cum se imparte acest teren si cum se iese din indiviziune ?
>mUltumesc !