Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cu ce data se recalculeaza cuantumul pensiei, cu data ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cu ce data se recalculeaza cuantumul pensiei, cu data iesirii la pensiei sau cu data depunerii cererii de recalculare?

Daca am iesit la pensie cu o anumita data si ulterior, la cerere, mi se elibereaza o adeverinta de catre angajator prin care se atesta ca la data iesirii la pensie beneficiam de grupa de ramura, cu ce data se recalculeaza cuantumul pensiei, cu data iesirii la pensiei sau cu data introducerii cererii de recalculare
Sumele rezultate in urma recalcularii drepturilor de pensie se acorda incepand cu luna urmatoare celei in care a fost inregistrata cererea.

Legea 263/2010 Art. 107 :

(3) Pensia poate fi recalculata prin adaugarea veniturilor si/sau a stagiilor de cotizare, prevazute de lege, nevalorificate la stabilirea acesteia.

(5) Sumele rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (3) si (4) se acorda incepand cu luna urmatoare celei in care a fost inregistrata solicitarea.