Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de acordare ajutor public judiciar respinsa. ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de acordare ajutor public judiciar respinsa. Cerere reexaminare?

Buna seara, am si eu o problema. Sunt implicata intr-un proces succesoral si am cerut contra expertiza. Judecatoarea a spus sa platesc un onorariu de 800lei, am facut cerere pt. ajutor public judiciar insa mi-a respins-o. Mentionez ca sunt studenta si am venitul sub 500 de lei (pensie de urmas). Mai are rost sa depun o cerere de reexaminare?

Multumesc anticipat=D>

OUG51/2008:

Art. 15
(1) Asupra cererii de ajutor public judiciar instanta se pronunta, fara citarea partilor, prin incheiere motivata data in camera de consiliu.
(2) Impotriva incheierii prin care se respinge cererea de acordare a ajutorului public judiciar cel interesat poate face cerere de reexaminare, in termen de 5 zile de la data comunicarii incheierii.
(3) Cererea de reexaminare se solutioneaza in camera de consiliu de un alt complet, instanta pronuntandu-se prin incheiere irevocabila.

Daca mai sunteti in termen formulati cerere de reexaminare, pentru nu aveti nimic de pierdut.

Succes.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
multumesc frumos.