Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... camera de consiliu cu citarea partilor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

camera de consiliu cu citarea partilor

Cererea de reexaminare impotriva respingerii ajutorului public judiciar se solutioneaza in camera de consiliu, potrivit art. 15 OUG nr. 51/2008.
Insa se solutioneaza cu sau fara citarea partilor?

Art. 15
(1) Asupra cererii de ajutor public judiciar instanta se pronunta, fara citarea partilor, prin incheiere motivata data in camera de consiliu.
(2) Impotriva incheierii prin care se respinge cererea de acordare a ajutorului public judiciar cel interesat poate face cerere de reexaminare, in termen de 5 zile de la data comunicarii incheierii.
(3) Cererea de reexaminare se solutioneaza in camera de consiliu de un alt complet, instanta pronuntandu-se prin incheiere irevocabila.

As spune ca regula este ca toate cererile separate se solutioneaza cu citarea partilor. Legiuitorul indicand expres atunci cand doreste sa fie solutionate fara citarea partilor (cum este cazul cererii de ajutor publi judiciar, potrivit alin. 1)
Similar, si conflictul de competenta, suspendarea in cazul stramutarii, preschimbarea termenului, recuzarea, asigurarea probelor etc.
Insa, de vreme ce nu arata explicit ca si cererea de reexaminare se solutioneaza fara citarea partilor, desi se solutioneaza tot in camera de consiliu, rezulta ca se aplica regula generala privind citarea partilor.
Asa este??
Bună ziua,

Eu am avut o astfel de situație și partea reprezentată de mine (cea care făcuse cererea) a fost citată.