avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 416 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Persoanele incadrate in gradul 3 de invaliditate nu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Persoanele incadrate in gradul 3 de invaliditate nu mai pot beneficia de grad de handicap accentuat?

Buna ziua,
Am rugamintea de a ma ajuta cineva sa clarific urmatoarea problema.
Am fost incadrata in gradul de handicap accentuat(martie 2011) data la care aveam calitatea de salariata.Incepand cu luna septembrie m-am pensionat cu grad de invaliditate 3 ramanad in continuare angajata cu 4 ore pe zi.In martie 2012 in urma reevaluarii gradului de handicap am fost trecuta in grad mediu in conditiile in care sTtrea de sanatate nu s-a imbunatatit(mentionez ca am o boala foarte rara pe care o am nastere).Am cerut lamurii celor din comisia de reevaluare si mi s-a spus ca nu pot sa am grad de handicap accentuat si sa am grad de invaliditate 3( fara a se mentiona un act normativ).Intrebarea mea este daca exista un act normativ care prevede asa ceva ?
Multumesc celor care imi vor raspunde.
Cel mai recent răspuns: Cocoara Beatrice , utilizator 17:27, 9 Aprilie 2012
Despre ce tip de afectiune este vorba?In functie de afectiune se defineste diferit incadrarea in gradul de handicap accentuat.Se poate ca gradul de handicap accentuat in care ati fost incadrata initial sa nu fi permis desfasurarea unei activitati profesionale,iar acest fapt sa vina in contradictie cu incadrarea la pensia de invaliditate in gr. 3ceea ce inseamna pierderea doar partiala a capacitatii de munca(cel putin 1/2)
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Aprilie 2012
ContSters136493, utilizator
Buna ziua,

Mentionez ca sufar de o boala de piele care a fost si cauza celorlate afectiuni neurologice(scolioza,menigocel operat)
Consider ca indeplinesc criteriile prevazute in Ordinul 726/2002 –privind Criteriile pentru
stabilirea gradului de handicap pentru adulti.

Persoane cu handicap dobandit congenital,neonatal
1.persoane cu handicap motor (pentru scolioze cu tulburari neurologice accentuate)
grad handicap accentuat sau grav .
2.persoane cu handicap somatic(afectiuni cronice ale pielii dobandite precoce)
grad handicap accentuat sau grav.
Deasemenea consider ca indeplinesc si criteriile prevazute in Ordin nr. 1992 din 19/11/2007 pentru aprobarea criteriilor medico-psihosociale pe baza cărora se stabileşte încadrarea în grad de handicap
Denumire DIAGONOSTIC....................(din tabel)
Handicap mediu si usor
Cu afectare:
- de nervi periferici,
- cerebrală,
- viscerală;
Handicap accentaut si grav
Evaluarea grad de handicap în raport de intensitatea tulburărilor
funcţionale neurologice,psihice, locomotorii,digestive şi generate de afectarea
funcţiei respective(cazul meu-tulburari functionale neurologice:meningocel operat,scolioza)
Multumesc pentru bunavointa.
Va doresc multa sanatate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap Flutur1977 Flutur1977 Buna ziua,am o nelamurire la care sper sa ma luminati,ajutati va rog!sant pensionat pe caz de boala cu gradul 2 nerevizuibil din anul 2014,doctorita de la ... (vezi toată discuția)
Incadrare in grad de handicap carleta carleta Buna ziua, Tatal meu este diagnosticat cu dementa Alzheimer forma severa,am fost la DGASPC Bacau cu scrisoare de la comisie in care este specificat ... (vezi toată discuția)
Incadrare in grad de handicap tomasso tomasso Glorumero nefrita la care se adauga avc ischemic (doua episoade) sant afectiuni care se regasesc in normativul in vigoare al afectiunilor incadrabile grupele ... (vezi toată discuția)