Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... penalizare salar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

penalizare salar

Este legal ca un angajat sa fie penalizat pt abateri disciplinare cu 33% din salariul lunii martie?
Angajatul respectiv a fost penalizat pt ca nu a imputat combustibilul consumat in interes personal de catre un coleg.
Codul muncii prevede reducerea salariului cu 5-10% de la una la trei luni.
Sa nu fie cazul unei retrogradari din functie care se face pe o perioada de pana la 60 de zile cu acordarea salariului corespunzatoare functiei in care a fost retrogradat.
Art. 248
(1) Sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt:
b) retrogradarea din functie, cu acordarea salariului corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea, pentru o durata ce nu poate depasi 60 de zile;
c) reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10%;
Ce scrie in decizia de sanctionare?
Daca este vorba doar despre o sanctiune disciplinara privind reducerea salariului,nu este corect,caci cf.prevederilor art.248(1)Codul Muncii:
(1) Sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt:
c) reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10%;(fc. de executie)
d) reducerea salariului de baza si/sau, dupa caz, si a indemnizatiei de conducere pe o perioada de 1-3 luni cu 5-10%; (fc. de conducere)
ContSters136493, utilizator
In decizia de sanctionare scrie ca s-a deciz sanctionarea persoanei respective cu 15 % din salariul lunii martie, deoarece nu a imputat combustibilul colegului care s-a deplasat in interes personal cu masina firmei. De asemenea tot in luna martie i s-a aplicat o penalizare de 18% din salar pt ca nu a atins performantele profesionale, calculate in functie de indicatorii financiari conform regulamentului Intern al societatii..
sanda-popovici, utilizator
Asa cum am scris anterior penalizarea nu poate fi mai mare de 10%. Decizia poate fi contestata la instanta de judecata daca mai este in termen.
Cat priveste cealalta penalizarea, cred ca a fost aplicata conform prevederilor regulamentului intern sau clauzelor contractuale. Daca nu are o baza legala si aceasta masura ar putea fi contestata.
Daca are functie de conducere,este posibil ca pt.o abatere disciplinara sa i se fi diminuat salariul de baza cu 10% si indemnizatia de conducere cu 5%,daca este executie atunc max.este 10%
Cat despre cei 18%nu reprezinta sanctiune disciplinara ci din cate inteleg diminuare pt. neindeplinirea targetulu rezultat din indicatorii de performanta.