Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cuantumul amenzii pentru depasirea vitezei legale
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cuantumul amenzii pentru depasirea vitezei legale

ma intereseaza care este cuantumul amenzii, ptr. depasirea vitezei legale cu 54 km/ora.(afirmatia agentului!):(ce sanse exista in cazul contestarii?
Potrivit Codului Rutier art 98 si 102 :,,Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a IV-a de sanctiuni(clasa a IV-a - de la 9 la 20 puncte-amenda) si cu aplicarea sanctiunii complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 de zile, depasirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv si pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatata, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate si verificate metrologic, savârsita de catre conducatorul de autovehicul ,,.
Contestarea unui proces verbal prin care sa stabilit o amenda rutiera se face la instanta de judecata.
ContSters237818, utilizator