avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie

Daca am primit donatie un apartament o pot trece si pe sotie pe contract?
Sau sa fac contract nou?
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 09:32, 25 Februarie 2020
Nu. Contractele o data autentificate nu se mai modifica.
In momentul de fata apartamentul este bunul propriu al dvs. Puteti sa ii donati sotiei jumatate, insa daca veti ajunge la divort, imobilul va fi inclus la partaj.
Ii puteti dona o parte din casa, ori puteti sa va schimbati regimul matrimonia si sa incheiati o conventie matrimoniala prin care bunul propriu devine comun.
Facti-i donatie ca macar sa puteti revoca donatia daca va supara. Se poate revoca in timpul casatoriei.
dar daca ii fac contract de intretinere la ficamea?
Ce legatura are cu discutia ? dvs ce vreti de fapt?
Cui vreti sa ii dati de fapt ?
Fiica e majora ?
Ultima modificare: Luni, 24 Februarie 2020
gi-jane2, moderator
da

Alte discuții în legătură

Cum procedez ca un bun propriu sa devină bun comun? Nicolae83 Nicolae83 Acu trei luni am cumpărat un apartament prin programul prima casa fiind necăsătorit si doresc ca viitoarea mea soție sa beneficieze si ea de drepturi ... (vezi toată discuția)
Pot fi trecuta in contract? hope72 hope72 buna ziua sunt casatorita de 20 de ani am o fata de 19 ani. problema eate apartamentul in care locuiesc, este primit donatie de la \'\'draguta\'\' de soacra ... (vezi toată discuția)
Contract VioletaC VioletaC Buna ziua!Vreau sa va cer sfatul in urmatorea problema.Vreau sa ma casatoresc cu o persoana.Persoana respectiva are un apartament si o casa la tara.In schimbul ... (vezi toată discuția)