Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie

Daca am primit donatie un apartament o pot trece si pe sotie pe contract?
Sau sa fac contract nou?
Nu. Contractele o data autentificate nu se mai modifica.
In momentul de fata apartamentul este bunul propriu al dvs. Puteti sa ii donati sotiei jumatate, insa daca veti ajunge la divort, imobilul va fi inclus la partaj.
Ii puteti dona o parte din casa, ori puteti sa va schimbati regimul matrimonia si sa incheiati o conventie matrimoniala prin care bunul propriu devine comun.
Facti-i donatie ca macar sa puteti revoca donatia daca va supara. Se poate revoca in timpul casatoriei.
dar daca ii fac contract de intretinere la ficamea?
Ce legatura are cu discutia ? dvs ce vreti de fapt?
Cui vreti sa ii dati de fapt ?
Fiica e majora ?
gi-jane2, moderator
da