Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare imobil de catre un parinte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare imobil de catre un parinte

Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema : sora mea este vaduva de 20 de ani si are un copil de 32 de ani , care are propria lui familie etc. Sora mea doreste sa vanda apartamentul in care locuieste, care a fost primit ca mostenire dinainte de casatorie, deci este proprietatea ei integrala. Poate sa faca vanzarea cum si cui doreste sau exista vreo conditionare legala a vanzarii referitor la drepturile copilului ei ?
dddgab, utilizator
Sora dvs poate sa vanda, sa doneze, sa faca orice doreste dansa cu bunurile sale fie imobile fie mobile, nu este obligata cu nimic copilului. Acesta va avea vocatie succesorala la decesul mamei lui din patrimoniul, averea care va ramane la moartea acesteia.