Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca pe 2 ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca pe 2 ore

as dorii sa aflu cat mai multe detalii despre acest fel de CIM.
Cum se calculeaza salariul, daca mai pot lua somaj ca inca sunt in somaj, daca mai pot peste 12 luni sa am dreptul la somaj, etc
Va Multumesc
Un contract de munca cu timp partial de 2 ore/zi nu da posibilitatea unui salariat sa beneficieze de somaj ... Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.

Stagiu de cotizare pentru somaj este de minim 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii...
12 luni = stagiu de cotizare pentru un timp de munca de 8 ore/zi
24 de luni = stagiu de cotizare pentru un timp de munca de 4 ore/zi
Daca acum am somaj il pierd?
Daca va angjati pe durata nedeterminata, plata indemnizatiei de somaj inceteaza.

Daca va angajati pe o durata determinata de cel mult 12 luni, plata indemnizatiei de somaj se suspenda.
SI la contract pe doua ore este cu salariu minim?
Salariul minim este de 175 lei brut lunar.