avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca pe 2 ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca pe 2 ore

as dorii sa aflu cat mai multe detalii despre acest fel de CIM.
Cum se calculeaza salariul, daca mai pot lua somaj ca inca sunt in somaj, daca mai pot peste 12 luni sa am dreptul la somaj, etc
Va Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:18, 9 Aprilie 2012
Un contract de munca cu timp partial de 2 ore/zi nu da posibilitatea unui salariat sa beneficieze de somaj ... Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.

Stagiu de cotizare pentru somaj este de minim 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii...
12 luni = stagiu de cotizare pentru un timp de munca de 8 ore/zi
24 de luni = stagiu de cotizare pentru un timp de munca de 4 ore/zi
Daca acum am somaj il pierd?
Daca va angjati pe durata nedeterminata, plata indemnizatiei de somaj inceteaza.

Daca va angajati pe o durata determinata de cel mult 12 luni, plata indemnizatiei de somaj se suspenda.
SI la contract pe doua ore este cu salariu minim?
Salariul minim este de 175 lei brut lunar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot sa beneficiez de somaj sau nu? steriel steriel Am lucrat anul trecut la o firma pe perioada determinata din martie pana in octombrie iar anul acesta m-am angajat tot pe perioada determinata si tot pe ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de somaj? maryang maryang Mentionez ca am lucrat fara intrerupere la o firma timp de 3 ani.In octombrie anul trecut am intrat in somaj pe o perioada de 12 luni.Cu 2 martie 2011 mi-am ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie somaj aniko85 aniko85 Buna ziua! Va rog sa-mi ajuta cineva cu un raspuns! Sunt in urmatoarea situatie: Sunt angajata din 7iunie 2010 pana la 30iunie 2012 cu timp partial (4 ore pe ... (vezi toată discuția)