Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... solutie la problema inundatie ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

solutie la problema inundatie ?

Buna ziua , locuiesc la bloc , vecinul de deasupra de la mansarda ma inunda din 2007 , cu bun simt si respect l-am atentionat de nenumarate ori asupra problemei dar fara nici un rezultat , am poze si martori din 2007 pana in prezent 2012 cu petele de apa pe tavan , in 2010 am chemat Presedintele Asoctiatie de Propietari si un martor cu care am completat un proces verbal de constatare a celor de mai sus , vecinul de la mansarada a primit din partea mea o notificare facuta de un jurist pentru a ne concilia, nu l-ammai vazut pana in 2011.
In ianuarie 2011 a venit cu un zugrav la mine in casa unde a afirmat ca el si-a remediat defectiunea la cada de dus ( este martor care poate confirma acestea) , am cazut de acord asupra reparatiilor in apartamentul meu, daca am vazut ca nu mai apare, am trecut cu vederea si am renovat eu cu buna credinta ca dansul a remediat problema la el in apartamnet , ghinion am fost inundat din nou 09/04/2012 .
Doresc sa stiu daca am castig de cauza in ideea unui procesc?
Daca pozele facute de mine se iau ca si proba?
Daca necesita expertixa tehnica , tiinad cont ca este renovat?
Daca pot cere daune materiale si morale , si pana la ce suma tiinad cont ca sotia aproape era sa faca infarct acum cand a vazut ca ne-a inundat din nou iar eu am diabet si suntem tineri amandoi 29 ani ?
Sunt situatii des intalnite in cazul imobilelor ,unde proprietarii isi manifesta mai mult sau mai putin interesul pentru intretinerea in stare tehnica a instalatiilor
Mult mai rapid fata de o solutionare in instanta,obtineti prin incheierea unei asigurari facultativa a locuintei,unde in caz similar,asiguratorul va despagubeste,urmand a se indrepta impotriva proprietarului vinovat de cauzarea de prejudicii la proprietatea dvs
Multumesc frumos pentru raspun , eu detin o asiguare de locuinta dar doresc si daune materiale si morale pentru stresul provocat in 5 ani .......din simplul motiv ca este un nesimtit...
Nu ati precizat concret ce fel de asigurare de locuinta detineti,deoarece asigurarea obligatorie nu acopera astfel de situatii
Daunele materiale le puteti solicita prin promovarea unei actiuni in instanta in conditiile in care puteti proba prejudiciul si persoana vinovata,element care se dovedeste prin expertiza tehnica
multumesc frumos pentru raspunsul promt