avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii baza calcul concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

baza calcul concediu medical

Am un salariat angajat in 2006. A venit cu cm cu data de 06.03.2012. El are urmatoarea situatie : in ultimele 12 luni perioada de cotizare este:
Feb. Ian. Dec. Nov. Oct. Sept.
o 21 20 22 20 20
Baza de calcul 103 zile.
In alt program (lucrez pe doua programe) nu imi ia Feb. cu O si calculeaza altfel :
Ian Dec. Nov. Oct. Sept. Aug.
21 20 22 20 20 20
Baza de calcul 123 zile.
Nu stiu care este varianta pe care sa o aleg.
Multumesc pt raspuns!:((
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 02:07, 15 Aprilie 2012
Din normele la OUG nr.158/2005:
ART. 73
(1) Media zilnică a bazei de calcul a indemnizaţiilor de asigurări sociale de sănătate se determină ca raport între suma veniturilor realizate în ultimele 6 luni, pe baza cărora s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, şi numărul total de zile pentru care s-a achitat contribuţia în această perioadă, astfel:
_
Mzbci = >_ V : NTZ,
în care:
Mzbci = media zilnică a bazei de calcul a indemnizaţiilor;
SUMÃ V = suma veniturilor din ultimele 6 luni, pe baza cărora s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii;
NTZ = numărul total de zile lucrate din ultimele 6 luni, pe baza cărora s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.


Daca intr-o luna din cele 6 anterioare nu s-au realizat venituri, atunci nu se poate lua in calcul nici numarul de zile lucratoare din luna respectiva, deoarece nu s-a achitat contributia de sanatate.
Varianta corecta este cea cu 103 zile ,număr total de zile pentru care s-a achitat contribuţia în perioada februarie2012-septembrie 2011., persoana asigurată a realizat venituri pe o perioadă mai mică de 6 luni,respectiv doar 5 luni din cele 6,respectiv ianuarie 2012-sept. 2011.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul indemnizatie de maternitate ramiha ramiha Buna ziua, Sunt insarcinata si lucrez din octombrie. In august am terminat masterul. In februarie intru in concediu prenatal. Stiu ca indemnizatia de ... (vezi toată discuția)
Calcul baza concedii medicale vanatorul vanatorul Am urmatoarea situatie: - lunile martie-iulie 2013 luna completa si luna august 10 zile lucrate si 11 zile concediu medical - in luna septembrie 2013 se ... (vezi toată discuția)
Calculul ind pt maternitate fifi58 fifi58 o persoana are 2 locuri de munca fiecare cu 8/zi la al 2-lea loc de munca este angajata nu mai din septembrie 2016 Cum se calculeaza la al 2-lea loc de m ... (vezi toată discuția)