Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... De ce acte am nevoie pentru casatorie? Se mai acorda ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

De ce acte am nevoie pentru casatorie? Se mai acorda 200 de euro la prima casatorie?

Buna ziua as avea si eu sa va intreb daca se m-ai acorda cei 200 de euro la prima casatorie!
De ce acte am nevoie pentru casatorie...!!!
Multumesc Anticipat.!!
Acest drept, impreuna cu altele, nu se mai acorda din 2010, conform Legii 118/2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar:

Art. 15. — (1) De la data intrarii in vigoare a prezentei legi, se abroga:
i) Legea nr. 396/2006 privind acordarea unui sprijin financiar la constituirea familiei, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 892 din 2 noiembrie 2006;

kissablegirl a scris:

......
De ce acte am nevoie pentru casatorie...!!!
Multumesc Anticipat.!!

Aveti nevoie de :
- certificate de nastere in original si copie (nu este necesara copie legalizata)
- certificate medicale prenuptiale - care se obtine de la mediucul de familie si sunt valabile 14 zile de la data emiterii, certificatele prenuptiale trebuie sa cuprinda mentiunea expresa ca persoana in cauza se poate casatori
- actele de identitate, buletinul sau cartea de identitate sau pasapoartele in cazul cetatenilor straini si pentru cetatenii romani domiciliati in strainatate, in original si copie, valabile la data depunerii actelor si la data incheierii casatoriei, Este necesar ca cel putin unul dintre solicitanti sa aiba domiciliul sau resedinta in localitatea unde se oficiaza casatoria
- declaratia de casatorie, aceasta se face în baza declaraţiei de căsătorie dată în scris în faţa ofiţerului de stare civilă şi care trebuie să cuprindă dorinţa de a se căsători faptul că cei care vor să se căsătorească au luat cunoştinţă reciprocă de starea sănătaţii lor şi de prevăzute în Codul civil ce nume de familie vor purta în timpul căsătoriei