Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Prestari servicii pentru firma Austria
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Prestari servicii pentru firma Austria

Buna ziua ,

Am urmatoarea situatie - firma din Romania presteaza servicii de consultanta pentru persoanele fizice din Romania .Pentru fiecare persoana consiliata firma din Romania factureaza aceste servicii unei firme din Austria . Dupa consiliere persoanele fizice pleaca in Austria si devin acolo PFA (incheie contract cu firma din Austria si ei , etc).
Intrebarea mea este : firma din Romania nu este platitoare de TVA inca de la infiintare , serviciile se presteaza pe teritoriul Romaniei dar incasarea (contractul) este de la o persoana juridica din UE. Este nevoie sa ma inregistrez in Registrul Operatorilor Intracomunitari ? Sau sa fac anumite declaratii ?
Iar daca firma din Austria nu este platitoare de TVA - mai am vreo obligatie declarativa fata de stat ?
Pentru serviciile de consultanta, daca acestea sunt prestate catre o persoana impozabila, locul prestarii se considera a fi unde este stabilit beneficiarul (Austria, in cazul de fata). Astfel, societatea prestatoare ar trebui sa se inregistreze in scopuri de TVA conform art. 153^1 (asta daca nu este deja inregistrata conform art. 153 - inregistrarea normala) si in Registrul Operatorilor Intracomunitari inainte de prestarea serviciilor.
Va multumesc pentru raspunsul dvs promt. Acum am aflat insa ca firma din Austria nu e platitoare de TVA - prin urmare nu va fi nevoie sa ma inregistrez in Registru.
Banuiesc ca in acest caz nu am nici o alta obligatie de a declara aceste operatiuni .