Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA registru operatori intracomunitari
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

registru operatori intracomunitari

As dori sa stiu daca o firma care efectueaza transport international de marfa din Ro catre tarile Europei si din tarile Europei catre Ro, dar care are comanda de transport si factureaza contravaloarea transportului catreo firma din Ro, trebuie sa se inscrie in registrul operatorilor intracomunitari? Beneficiar al serviciului de transport fiind o firma din Ro, eu consider ca nu este nevoie sa se inscrie.
S-au publicat comentarii la rubrica "specialistul raspunde" de pe acest forum, care va sunt utile in problema dvs.
In temeiul dispozitiilor art. 158^2 din Codul fiscal, se infiinteaza Registrul operatorilor intracomunitari, care cuprinde toate persoanele impozabile si persoanele juridice neimpozabile inregistrate in scopuri de TVA conform art. 153 sau 153^1 din Codul fiscal, care efectueaza operatiuni intracomunitare de natura celor prevazute la art. 158^2 alin. (1) din Codul fiscal.
Inscrierea in Registrul operatorilor intracomunitari se realizeaza la cererea contribuabililor inregistrati in scopuri de TVA conform art. 153 sau 153^1 din Codul fiscal, inainte de a efectua operatiuni intracomunitare de natura celor prevazute la art. 158^2 alin. (1) din Codul fiscal.

In Registrul operatorilor intracomunitari nu se inscriu:
a) persoanele impozabile si persoanele juridice neimpozabile care nu sunt inregistrate in scopuri de TVA conform art. 153 sau 153^1 din Codul fiscal;
b) persoanele impozabile si persoanele juridice neimpozabile carora le-a fost anulata inregistrarea in scopuri de TVA conform art. 153 sau 153^1 din Codul fiscal, la cerere sau din oficiu, de catre organul fiscal;
c) persoanele impozabile care au ca asociat sau administrator o persoana fata de care s-a dispus punerea in miscare a actiunii penale si/sau care are inscrise in cazierul judiciar infractiuni, in legatura cu oricare dintre operatiunile prevazute la art. 158^2 alin. (1) din Codul fiscal.

Din dispoziţiile art. 158/2 din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, rezultă că pentru a putea avea un cod de înregistrare în scopuri de TVA valid pentru operaţiuni intracomunitare, persoanele impozabile şi persoanele juridice neimpozabile, înregistrate în scopuri de TVA potrivit art. 153 şi 153/1 din Codul fiscal, trebuie să figureze în Registrul operatorilor intracomunitari la data la care efectuează astfel de operaţiuni.

Prin urmare termenul de 1 august 2010 nu este un termen de decădere din dreptul de a solicita înscrierea în Registrul operatorilor intracomunitari pentru acele persoane impozabile sau persoane juridice neimpozabile care intenţionează să efectueze operaţiuni intracomunitare în perioadele ulterioare.

Înscrierea în Registrul operatorilor intracomunitari poate fi solicitată oricând, anterior efectuării de operaţiuni intracomunitare, astfel încât la data efectuării acestor operaţiuni persoana înregistrată în scopuri de TVA să figureze în registru.
Imi cer scuze, dar eu tot nu am inteles. As dori un raspuns simplu, da sau nu
Multumesc
veti factura cu tva catre firma din romania, deci nu trebuie sa va inscrieti in ROI daca prestati doar astfel de servicii, mentionate mai sus.