avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... achizitie mijoc fix - remorci de la persoana fizica
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

achizitie mijoc fix - remorci de la persoana fizica

Am castigat o finantare de 10000 ron pentru inceperea unei afaceri. Daca cumpar mijloace fixe- remorci de la persoana juridica, platesc si tva. Daca cumpar de la persoana fizica, achizitia se face cu 24 % m-ai ieftin.
Eu m-am hotarat sa cumpar 3 remorci de la persoane fizice in loc sa cumpar 2 de la persoane juridice.
Sper ca este corect si legal.
Procedura pt a demonstra ca nu am pacalit finantatorul ?
Cel mai recent răspuns: Daniela Bolog , Consultant credite si finantari 12:29, 13 Aprilie 2012
Bonul de achizitie si datele vanzatorului (copie CI).
Prin ce masura ati primit fonduri?
Cititi in contractul de finantare anexa IV unde vi se specifica modul de achizitie.
Chiar daca este mai "rentabil" sa achizitionati de la persoane fizice, trebuie sa va supuneti regulilor de finantare din fonduri publice.
Cititi si ghidul solicitantului pentru lamurire sau informati-va la OJPDRP
Ultima modificare: Vineri, 13 Aprilie 2012
Daniela Bolog, Consultant credite si finantari

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare bon achizitie natty1954natty1954 natty1954natty1954 buna ziua, am cumparat un mai compactor in valoare de 2.000 lei cu bon achizitie de la persoana fizica , intrebarea mea este cum sa o inregistrez in ... (vezi toată discuția)
Facturare vânzare mijloace auto mamaRia mamaRia Suntem societate platitoare de TVA -In anul 2015 s-au cumparat o autoutilitara si o remorca din Franta , factura fara TVA , fiind achizitie ... (vezi toată discuția)
Vanzare de mijl fixe dintre pers. fizice si juridice miraj miraj asociatul unic al societati are in proprietate personala mai multe aparate(menghina,ghilotina , etc) mijl fixe achizitionate in timpul cat a lucrat in ... (vezi toată discuția)