Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... achizitie mijoc fix - remorci de la persoana fizica
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

achizitie mijoc fix - remorci de la persoana fizica

Am castigat o finantare de 10000 ron pentru inceperea unei afaceri. Daca cumpar mijloace fixe- remorci de la persoana juridica, platesc si tva. Daca cumpar de la persoana fizica, achizitia se face cu 24 % m-ai ieftin.
Eu m-am hotarat sa cumpar 3 remorci de la persoane fizice in loc sa cumpar 2 de la persoane juridice.
Sper ca este corect si legal.
Procedura pt a demonstra ca nu am pacalit finantatorul ?
Bonul de achizitie si datele vanzatorului (copie CI).
Prin ce masura ati primit fonduri?
Cititi in contractul de finantare anexa IV unde vi se specifica modul de achizitie.
Chiar daca este mai "rentabil" sa achizitionati de la persoane fizice, trebuie sa va supuneti regulilor de finantare din fonduri publice.
Cititi si ghidul solicitantului pentru lamurire sau informati-va la OJPDRP
Daniela Bolog, Consultant credite si finantari