Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general vanzare de mijl fixe dintre pers. fizice si juridice
Discuție deschisă în Contabilitate în general

vanzare de mijl fixe dintre pers. fizice si juridice

asociatul unic al societati are in proprietate personala mai multe aparate(menghina,ghilotina , etc) mijl fixe achizitionate in timpul cat a lucrat in strainatate , si vrea sa le treaca pe societate ptr a putea accesa credit la banca.

ce acte ar trebui de intocmit, bineinteles sa fie in regula la un control?
evaluarea lor cine o poate face , sau se poate si la valoarea pietei?

intervin si alte impozite?

multumesc mult
miraj a scris:

asociatul unic al societati are in proprietate personala mai multe aparate(menghina,ghilotina , etc) mijl fixe achizitionate in timpul cat a lucrat in strainatate , si vrea sa le treaca pe societate ptr a putea accesa credit la banca.

ce acte ar trebui de intocmit, bineinteles sa fie in regula la un control?
evaluarea lor cine o poate face , sau se poate si la valoarea pietei?

intervin si alte impozite?

multumesc mult

Vanzarea bunurilor din patrimoniu privat catre o societate se face prin chitanta de mana, iar societatea intocmeste un NIR (Nota de receptie). Ar fi bine daca ati putea sa anexati documentul cu care s-a cumparat initial bunul pentru ca amortizarea mijloacelor fixe astfel dobandite sa se poata stabili corect. In tot cazul nu depasiti valoarea de piata a bunurilor respective intrati in conflict cu mai multe legi.
Cat despre impozite, nu este cazul.
Succes!
Oranina Dumitru, Contabil
NIR la societate se face pe baza contractului de vanzare-cumparare dintre pers. fizica si persoana jurid.?
si treb autentificat la notariat?
sau nu?

multumesc mult
miraj a scris:

NIR la societate se face pe baza contractului de vanzare-cumparare dintre pers. fizica si persoana jurid.?
si treb autentificat la notariat?
sau nu?

multumesc mult

Contractul de vanzare-cumparare autentificat la notariat este obligatoriu pentru bunurile imobile (constructii, terenuri).
Pentru intrarea in gestiunea unei societati a obiectelor enumerate de dvs sunt necesare doar: chitanta de mana (daca se plateste la receptie) sau contract de vanzare-cumparare daca se plateste ulterior; nota de receptie si procesul verbal de receptie daca este vorba de un mijloc fix.
Problema care se pune nu consta in documentele in sine ci in valoare pe care le-o dati obiectelor respective. Puteti sa mergeti si la notariat, acesta n-o sa refuze banii si sa intocmesca un contract de vanzare-cumparare. Insa, chiar si autentificat de notar, daca valoarea contractului depaseste valoarea de piata riscati ca tranzactia sa fie considerata evaziune fiscala.
Lucrurile sunt simple si prevazute de normativele contabile, nu va complicati existenta.

Succes!

miraj a scris:

asociatul unic al societati are in proprietate personala mai multe aparate(menghina,ghilotina , etc) mijl fixe achizitionate in timpul cat a lucrat in strainatate , si vrea sa le treaca pe societate ptr a putea accesa credit la banca.

ce acte ar trebui de intocmit, bineinteles sa fie in regula la un control?
evaluarea lor cine o poate face , sau se poate si la valoarea pietei?

intervin si alte impozite?

multumesc mult

Prin ordin al Ministrului Finantelor s-au stabilit care sunt documentele justificative, cand se foloseste fiecare in parte si modalitatea de completare astfel incat informatiile privind partenerii si obiectul tranzactiei sa fie cat mai complete si sa poata ffi verificate ulterior.

In acest caz documentul de provenienta este borderoul de achizitie (chitanta de mana nu este enumerata ca document justificativ in contabilitate).
multumesc ff mult pentru indicatiile date
in special am sa tin seama de valoarea obiectelor si mijl fixe sa nu depaseasca valoarea de piata

multumesc mult ptr ajutor