avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Persoane imputernicite SA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Persoane imputernicite SA

Buna ziua,

In certificatul constatator emis de ORC apare la persoane imputernicite:
1. X, calitate: director general unic, functie: director general
2. Y, calitate: administrator, functie: presedinte consiliu de administratie
3. Z, calitate: administrator, functie: membru consiliu de administratie.

X membru CA si director general, Z membru CA si Y presedinte.

Intrebarea mea este: in cazul in care SA-ul doreste semnarea unui contract de credit oricare dintre aceste persoane ar putea semna in baza certificatului constatator?

Multumesc,
H.
Cel mai recent răspuns: Lucian Huzum , Consilier juridic 16:34, 12 Aprilie 2012
Da. cu conditia sa aiba in atributii conform actului constitutiv sau hotararii AGA sau a hotararii Consiliului de administratie.
Semneaza numai in baza puterilor care le-au fost conferite prin actul constitutiv. Pentru anumite aspecte specifice, adunarea generala poate imputernici o persoana din conducerea societatii sa semneze.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cesiune parti sociale fara semnare aga wwitza wwitza Buna ziua. Am urmatorul caz: o societate comerciala cu trei asociati( x are 50%, y 40% si z 10%). X si Z sunt si administratori (unul fara altul, cf act ... (vezi toată discuția)
Administrator / reprezentant legal - numire manager irina_trusca irina_trusca Buna ziua. As vrea sa aflu daca la semnarea unui CIM pentru funcția de manager este necesară semnătura administratorului unei societăți sau CIM poate ... (vezi toată discuția)
Imputernicire asociat radujit radujit Buna ziua, Am urmatoarea situatie: intr-o societate comerciala sunt doi asociati X (51%) si Y (49%). X are calitatea de administrator in societate(nu este ... (vezi toată discuția)