Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Persoane imputernicite SA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Persoane imputernicite SA

Buna ziua,

In certificatul constatator emis de ORC apare la persoane imputernicite:
1. X, calitate: director general unic, functie: director general
2. Y, calitate: administrator, functie: presedinte consiliu de administratie
3. Z, calitate: administrator, functie: membru consiliu de administratie.

X membru CA si director general, Z membru CA si Y presedinte.

Intrebarea mea este: in cazul in care SA-ul doreste semnarea unui contract de credit oricare dintre aceste persoane ar putea semna in baza certificatului constatator?

Multumesc,
H.
Da. cu conditia sa aiba in atributii conform actului constitutiv sau hotararii AGA sau a hotararii Consiliului de administratie.
Semneaza numai in baza puterilor care le-au fost conferite prin actul constitutiv. Pentru anumite aspecte specifice, adunarea generala poate imputernici o persoana din conducerea societatii sa semneze.