Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune-mostenire intre doi frati: cum procedam?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune-mostenire intre doi frati: cum procedam?

Avem situatia urmatoare: doi frati sunt pe punctul de deschide dosarul de succesiune in urma decesului mamei pentru mostenirea unui imobil.
Ajung la o intelegere pentru ca sora sa despagubeasca fratele cu o suma reprezentind jumatate din casa si deci sa ramina singura proprietara a casei. Cum e mai bine sa procedeze practic?
- Sa faca succesiunea iar apoi fratele sa ii instraineze (prin act de vinzare-cumparare?) jumatatea sa de imobil?
- Sau inainte de face succesiune fratele sa faca o cerere de renuntare la aceasta parte din mostenire? In acest caz unde se poate stipula ca a primit bani in schimbul renuntarii? Declaratia expresa de renuntare poate fi contestata mai tirziu de mostenitorii lui?
Multumesc
Fratele daca renunta la mostenire nu mai are dreptul la sulta.
Da, renuntarea la mostenire este cea mai simpla si practica modalitate juridica posibila.

Doar creditorii renuntatorului pot emite pretentii.
Mostenitorii renuntatorului nu au ce sa faca.
In cazul renuntarii, sora cum dovedeste ca l-a despagubit pe frate in schimbul renuntarii? Si sub ce forma se face tranzactia de bani?
asta inseamna ca nu se poate stipula in acte ca renunta in schimbul unei sume de bani?
Da, renuntarea nu se face pentru o suma de bani.
Ati inteles.Nu trebuie sa fie vorba de bani.