Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Deschidere pc lucru societate in curs de infiintare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Deschidere pc lucru societate in curs de infiintare

In dosarul de infiintare a unui SRL, daca vreau sa am si un pc de lucru, depun ctr de comodat pt pc de lucru (si ctr este intre propietar si srl in curs de infiintare)?
Da, specificati la comodatar,, societate in curs de infiintare" si sa nu uitati sa inserati in actul constitutiv ca deschideti un punct de lucru.
In completare: Si pentru punctul de lucru este necesar extras CF pentru dovada dreptului de proprietate al spatiului.
Deci, in dosarul de infiintare o sa existe 2 ctr de comodat: unul pt sediu si celalalt pt pc lucru?
De ce am nevoie de extras CF? Nu este suficient copie ctr vz-cum, copie autorizatie de constructie? este vorba de un garaj
adela05 a scris:

Deci, in dosarul de infiintare o sa existe 2 ctr de comodat: unul pt sediu si celalalt pt pc lucru?
De ce am nevoie de extras CF? Nu este suficient copie ctr vz-cum, copie autorizatie de constructie? este vorba de un garaj

Daca este acelasi proprietar nu este nevoie, insa in contractul de comodat este necesar sa se mentioneze pentru ce se pune la dispozitie gratuita cele doua spatii. Extrasul CF este necesar pentru a se dovedi ca cel care pune la dispozitie este proprietarul de drept. Nu este acceptat contractul de vanzare - cumparare deoarece este posibil ca acesta sa fie incheiat insa nu si inregistrat la oficiul de cadastru. Si din practica va spun ca dovada proprietatii la Registrul Comertului se face cu extras CF de informare (costa 20 lei).
Nu mai este nevoie de o bucata de timp sa prezentati si extrasul CF pentru a se face dovada proprietatii. Este suficient contractul de inchiriere sau de comodat.