avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Probleme din cauza unei clauze intr-e doua firme.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Probleme din cauza unei clauze intr-e doua firme.

Buna ziua,

Doresc daca se poate sa ma lamureasca cineva in legatura cu o problema.

Firma X presteaza anumite servicii pentru firma Y.
In septembrie 2010 m-am angajat la firma X si activitatea mi-o desfasuram intro locatie a firmei Y , conform contractului dintre cele doua firme.
Activitatea mea s-a desfasurat normal, nu au fost probleme, mi-am facut serviciul cum trebuia sa mi-l fac .
Pe data de 15.03.2012 mi-am inaintat demisia , am facut preavizul ... si pe data de 29.03.2012 mi-am terminat activitatea in firma X fara nici un fel de problema, cu o plecare decenta.
Apoi m-am angajat la firma Y , pe data de 09.04.2012 semnand contractul de munca .
Intr-e firme exista o clauza ca angajatii firmei X dupa demisie o perioada sa nu se poata angaja la firma Y, si invers.
Eu ca si angajat nu imi este mentionat nici in contractul de munca si nici nu am semnat alt act aditional care sa nu imi permita angajarea la cealalta firma.
In momentul in care am vorbit cu cei din conducerea firmei Y le-am zis de acea clauza si mi-a spus sa nu imi fac griji pentru ca rezolva ei si plus de asta vor renunta la serviciile firmei Y , ceea ce au si facut caci pe data de 15.04.2012 va inceta contractul dintr-e cele doua firme.
Conducerea firmei X inca nu a aflat ca mi s-a facut angajarea la cealalta firma insa a amenintat ca daca ma va angaja firma Y , imi vor face probleme.

Imi poate spune cineva cam ce ar putea sa imi faca acum ?
Mentionez ca singurul lucru ce ma mai leaga de fost firme este ca pe data de 20.04.2012 trebuie sa imi iau salariul pe ultima luna de lucru [ 01.03.2012 - 29.03.2012 ]

Ultima modificare: Vineri, 13 Aprilie 2012
Cristian Bebe, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:23, 13 Aprilie 2012
15.04.2012 / 29.04.2012 ? .. cumva sunteti in avans cu timpul, intrucat astazi suntem in data de 13.04.2012. ...

Ma scuzati, am editat datele...
In acest caz, dvs nu aveti ce sa patiti atita timp cat in c.i.m. nu ati avut inserata o clauza de neconcurenta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajat (trecut )- administrator-(prezent) violoncel violoncel Buna ziua, As dori sa-mi explice cineva ce poate risca un angajat care a lucrat intr-o companie si a plecat din aceea societate si a infiintat propria firma ... (vezi toată discuția)
Clauza de neconcurenta LaurentiuMarinescu LaurentiuMarinescu Buna ziua. Va rog sa ma ajutati prin a-mi elucida urmatoarea problema: daca am incheiat un contract prestari servicii cu clauza de neconcurenta, pot ... (vezi toată discuția)
Sunt pe punctul de a fi concediat disciplinar emiy emiy Sunt angajatul unei firme X si lucrez sub conducerea firmei Y (firma asociata/partial cumparata) Vineri in urma gasiri unui \"nod in papura\" directorul ... (vezi toată discuția)