Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

buna ziua. va spun pe scurt. am castigat in instanta o suma ca daune morale de la 2 persoane. care in prezent sunt in inchisoare. una dintre ele are sechestrul asigurător asupra unor bunuri mobile şi imobile. precizez ca statul are si el de recuperat cheltuielile de judecata. intrebarea este cum pot recupera acum banii?
Daca detineti hotarare definitiva si irevocabila investiti instanta de judecata cu autoritatea investirii hotararii cu formula executorie
In baza titlului executoriu,contactati executor judectoresc responsabil teritorial care va demara procedura de executare silita
Avand in vedere precizarea ca debitorul dvs detine debite si fata de stat,dvs va revine dreptul sa va instituiti dreptul de a solicita executarea silita asupra bunurilor debitorului dvs ,
aceasta in situatia in care dupa executarea demarata de catre stat,debitorul dvs mai detine bunuri care sa poata fi executate silit pana la concurenta sumei dispusa de instanta de judecata
va multumesc, intai trebuie sa o fac definitiva, adica sa ma duc la tribunal cu timbre. dupa ce o am cum investesc instanta? precizez ca eu stau in bucuresti si procesul a fost la buzau, deci trebuie sa fac un drum pt sa fie definitiva, investesc instanta si pe urma trebuie executor. imi trebuie informatiile ca suma este de 1500 euro si sa nu ma coste drumurile mai mult decat trebuie sa iau ca deja am 3 drumuri. plus ca sechestru are doar un inculpat ei fiind in solidar la 1500. va multumesc