Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... fonduri europene fara cofinantare
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

fonduri europene fara cofinantare

se pot accesa fonduri europene fara cofinantare?este suficient sa ai teren in mediul rural?
Din costul total al proiectului, beneficiarul trebuie sa acopere cheltuielile neeligibile, precum si cofinantarea. Cofinantarea poate fi reprezentata si de contributia in natura a beneficiarului, asa cum este prezentata in Manualul privind eligibilitatea cheltuielilor si in Ghidul Solicitantului. Dar oricum dumneavostra trebuie sa aveti in vedere ca mai intai faceti dumneavoastra plata respectivelor cheltuieli si apoi vi se deconteaza banii. Deci trebuie sa aveti bani.
totusi sunt nelamurit ,deoarece verisoara mea spera sa primeasca 40000euro ,pt ca ar pune 3 ani la rand pepeni ,pe trei hectare..exista si asa ceva?
Cofinantarea este un principiu foarte important in structura programelor de finantare europeana.

Persoana care contribuie si cu banii lui este mult mai atent la cheltuirea banilor si urmareste sa aiba cat mai mare succes

Edit: cea ce primeste verisoara dvs. nu este o finantare europeana pentru un proiect ci primeste subventii agricole (subsidies). Acestea sunt acordate de UE si Guvern daca persoana foloseste in agricultura terenul.

În 2010 UE a cheltuit 57 de miliarde de euro numai pe subventii de acest tip

Info: [ link extern ]
Alexandru Munteanu, Avocat
multumesc
credeti ca astfel de proiecte vor exista in romania si in anii ce urmeaza?sau vor stopa la un moment dat?