Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art.55 lit.b) din Codul Muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art.55 lit.b) din Codul Muncii

Situatia este urmatoarea.
Intreprinderea la care lucrez a inceput sa faca disponibilizari de personal din cauza actualei conjuncturi economice si cu citeva zile in urma am fost chemat la serviciul personal si mi-a fost "recomandat" de catre seful acestui serviciu sa scriu cerere de demisie indicind art.55 lit.b) (desfacerea contractului de munca cu acordul ambilor parti). Mentionez ca am incheiat CIM pe durata nedeterminata. Intrebarile sunt urmatoarele:
-cum sa procedez in situatia data?
- ce pierd (in afara locului de munca, bineinteles) si ce cistig daca fac aceasta cerere?
- ce se intimpla daca refuz aceasta "recomandare"?
- nu este un abuz?
Va multumesc !
vali_k, utilizator
-solicitati incetarea contractului cu art. 65.1, astfel veti beneficia de somaj, plata compensatorie, si pe perioada preavizului (20 zile lucratoare) puteti lucra numai 4 ore
- deci puteti pierde salar compensator, somaj
- e posibil sa fiti "vanat " si concediat disciplinar
- asa e, dar..... nu sunt prea multe optiuni decat sa reusiti sa va intelegeti cu ei.
Va redau mai jos si articolele din Contractul Colectiv de Munca la Nivel National care vin in sprijinul salariatilor:

ART.74 CCM
(2) In cazurile in care unitatea este obligata, potrivit legii, sa acorde un preaviz la desfacerea contractului de munca, durata preavizului va fi de 20 de zile lucratoare.
(3) In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de angajator.

ART.78 CCM
(1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariul lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. 1 sunt aplicabile atunci cand incetarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare unor motive ce nu tin de persoana salariatului.

Succes!
Daca faceti cerere de incetare a c.i.m. prin acordul partilor (art.55 lit b C.mun.) pierdeti dreptul de a beneficia de indemnizatia de somaj si de paltile compensatorii acordate in situatiile in care salariatii sunt concediati pentru motive care nu tin de persoana lor.

Nu patiti nimic d.p.d.v. legal daca nu faceti o asemenea cerere. Este posibil ca angajatorul sa va concedieze din anumite motive pe care le va gasi ulterior refuzului dvs.