avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum se poate ataca o decizie definitiva
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum se poate ataca o decizie definitiva

Cum se poate ataca o decizie definitiva data de un Curtea de apel militara? Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 22:25, 3 Mai 2012
Orice hotare definitiva se poate ataca printr-o cale extraordinara de atac : contestatie in anulare sau revizuire ...
Unde se depune o astfel de cerere de revizuire sau contestatie in anulare impotriva unei hotarari a C.A.M.Bucuresti? ... Paste Fericit!
:offtopic:Interventie moderator.
Am rugamintea sa continuati discutia aici si sa nu mai deschideti un nou topic pe aceeasi tema. ( pct.3.3 din Regulament).
Pentru continuarea discutiei aveti posibilitatea sa folositi optiunea " raspunde".
Multumesc pentru intelegere.
tibi_ciacaru a scris:

Unde sa poate depune o contestatie de anulare sau o revizuite impotriva unei decizii definitive date de Curtea de apel militara? Va multumesc anticipat si va doresc un Paste luminos si plind de impliniri, Hristos a inviat.

olimpia_ilie a scris:

Cererea de revizuire se adreseaza procurorului de la parchetul de pe langa instanta care a judecat cauza in prima instanta.
Pt contestatia in anulare este competenta instanta de recurs care a pronuntat hotararea a carei anulare se cere (cazurile prev in art 386 lit a-c si e).
Iar pt lit. d, contestatia in anulare se introduce la instanta la care a ramas definitiva ultima hotarare.

tibi_ciacaru a scris:

Va multumesc deocamdata si va doresc Paste fericit!



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sentinta definitiva oliviaserban oliviaserban buna ziua tinand cont ca am mai comunicat cu dumneavoastra prin intermediul acestui site.M-ar interesa daca o sentinta definitiva acordata de instanta de fond ... (vezi toată discuția)
Hotarare definitiva in timpul campaniei electorale Igor1987 Igor1987 Buna ziua, Vreau sa discutam un subiect foarte interesant, eu personal nu am mai intalnit. Un candidat pt f-tia de primar, i s-a dat o amenda penala de 2 ... (vezi toată discuția)
Mostenire apartament Inaind Inaind Care e metodologia aplicata pt a nu fi revendicat apartamentul de un alt posibil mostenitor (vezi toată discuția)