Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum se poate ataca o decizie definitiva
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum se poate ataca o decizie definitiva

Cum se poate ataca o decizie definitiva data de un Curtea de apel militara? Va multumesc anticipat.
Orice hotare definitiva se poate ataca printr-o cale extraordinara de atac : contestatie in anulare sau revizuire ...
Unde se depune o astfel de cerere de revizuire sau contestatie in anulare impotriva unei hotarari a C.A.M.Bucuresti? ... Paste Fericit!
:offtopic:Interventie moderator.
Am rugamintea sa continuati discutia aici si sa nu mai deschideti un nou topic pe aceeasi tema. ( pct.3.3 din Regulament).
Pentru continuarea discutiei aveti posibilitatea sa folositi optiunea " raspunde".
Multumesc pentru intelegere.
tibi_ciacaru a scris:

Unde sa poate depune o contestatie de anulare sau o revizuite impotriva unei decizii definitive date de Curtea de apel militara? Va multumesc anticipat si va doresc un Paste luminos si plind de impliniri, Hristos a inviat.

olimpia_ilie a scris:

Cererea de revizuire se adreseaza procurorului de la parchetul de pe langa instanta care a judecat cauza in prima instanta.
Pt contestatia in anulare este competenta instanta de recurs care a pronuntat hotararea a carei anulare se cere (cazurile prev in art 386 lit a-c si e).
Iar pt lit. d, contestatia in anulare se introduce la instanta la care a ramas definitiva ultima hotarare.

tibi_ciacaru a scris:

Va multumesc deocamdata si va doresc Paste fericit!