Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cat vor fi indemnizatia si perioada de CCC daca CCC1 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cat vor fi indemnizatia si perioada de CCC daca CCC1 se suprapune cu CCC2?

Buna ziua!As dori sa stiu daca in situatia in care iei indemnizatia copilul pana la varsta de 2 ani si in acest interval de timp se naste si cel de al 2 lea copil,atat indemnizatia cat si perioada de timp creste?
OUG nr.111/2010 prevede la art.9:
.......
(4) Durata de acordare a concediului prevăzut la art. 2 alin. (1) se prelungeşte corespunzător în
cazul suprapunerii a două sau trei situaţii de natură a genera acest drept, în condiţiile prevăzute
la alin. (1) şi (2).
(5) În cazurile prevăzute la alin. (4) se acordă o singură indemnizaţie la nivelul prevăzut
de prezenta ordonanţă de urgenţă.
(6) Pe perioada suprapunerii situaţiilor prevăzute la alin. (4), nivelul indemnizaţiei lunare
se majorează cu 1,2 ISR pentru fiecare dintre copii, începând cu cel de-al doilea.

ISR = indicatorul social de referinta ... acesta are in prezent o valoare de 500 lei.
1. Daca CCC1 se suprapune cu CCC2 indemnizatia va fi aceeasi si pentru CCC2.

2. CCC2 se acorda pana copilul va implini 2 ani.

3. Daca primul copil este nascut dupa 01.01.2011 atunci pe perioada de suprapunere a CCC1 cu CCC2 veti primi o majorare a indemnizatie cu 600 lei.