avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cat vor fi indemnizatia si perioada de CCC daca CCC1 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cat vor fi indemnizatia si perioada de CCC daca CCC1 se suprapune cu CCC2?

Buna ziua!As dori sa stiu daca in situatia in care iei indemnizatia copilul pana la varsta de 2 ani si in acest interval de timp se naste si cel de al 2 lea copil,atat indemnizatia cat si perioada de timp creste?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:07, 17 Aprilie 2012
OUG nr.111/2010 prevede la art.9:
.......
(4) Durata de acordare a concediului prevăzut la art. 2 alin. (1) se prelungeşte corespunzător în
cazul suprapunerii a două sau trei situaţii de natură a genera acest drept, în condiţiile prevăzute
la alin. (1) şi (2).
(5) În cazurile prevăzute la alin. (4) se acordă o singură indemnizaţie la nivelul prevăzut
de prezenta ordonanţă de urgenţă.
(6) Pe perioada suprapunerii situaţiilor prevăzute la alin. (4), nivelul indemnizaţiei lunare
se majorează cu 1,2 ISR pentru fiecare dintre copii, începând cu cel de-al doilea.

ISR = indicatorul social de referinta ... acesta are in prezent o valoare de 500 lei.
1. Daca CCC1 se suprapune cu CCC2 indemnizatia va fi aceeasi si pentru CCC2.

2. CCC2 se acorda pana copilul va implini 2 ani.

3. Daca primul copil este nascut dupa 01.01.2011 atunci pe perioada de suprapunere a CCC1 cu CCC2 veti primi o majorare a indemnizatie cu 600 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul pentru cresterea celui de al doilea copilul Clauditza8686 Clauditza8686 Buna ziua! Am si eu o intrebare si va rog sa imi spuneti un raspuns ca sa stiu si eu. Eu sunt in concediu pentru cresterea copilului, am nascut primul copil ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie mame pentru al doilea copil jjonn jjonn Sunt studenta in ultimul an la Facultatea de medicina (in luna septembrie 2012 urmeaza sa dau licenta)am un copil de 4 luni si beneficiez de indemnizatie. ... (vezi toată discuția)
Suprapunere concedii de crestere a copilului popabota popabota Buna seara! Sotia mea a nascut primul copil in 16 aprilie 2011 si a beneficiat de indemnizatie de crestere a copilului pt. o perioada de 2 ani in cuantum de ... (vezi toată discuția)