Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general chitanta sau bon fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

chitanta sau bon fiscal

Daca am un parc de vinzari utilaje agricole, masini si remorci, la vinzarea catre persoane fizice sint obligat sa emit factura ,(le este necesara la inmatriculare),cum procedez eliberez chitanta cu valoarea facturii sau bon de casa ,cod caen 4519 comert cu alte autovehicule. Multumesc anticipat pentru raspuns
In cazul in care plata pretului se face cu numerar veti elibera bon fiscal (cand cumparatorul este persoana fizica)
Buna ziua: emiteti bon fiscal. Iata prevederile legale aplicabile:
ORDONANTA DE URGENTA nr. 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale
"Art. 1
(1) Operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

(2) Operatorii economici prevazuti la alin. (1), denumiti in continuare utilizatori, au obligatia sa emita bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale si sa le predea clientilor. La solicitarea clientilor, utilizatorii vor elibera acestora si factura fiscala"