Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Gasit chei casa, masina, birou (rog raspuns urgent)
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Gasit chei casa, masina, birou (rog raspuns urgent)

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie (relatez pe scurt):
Aseara, 16 apr, a doua zi de Paste, am vazut o masina care avea in yala portbagajului un set de chei (ale masinii, de la casa si altele ce par de la un birou). Masina era incuiata, parcata pe trotuar (nu loc inchiriat), multe blocuri in zona. Multa lume trece prin zona (e un mall vis-a-vis de unde e parcata). Eu le-am luat si am lasat un numar de tel pt contact sub stergatorul parbrizului, gandindu-ma ca se va intoarce in cateva minute/ore si va vedea biletelul.
A trecut deja aproape o zi si se pare ca inca nu a vazut biletelul.

Intrebarea este:
Daca ma duc la politie si declar toate amanuntele situatiei, risc vreo problema sau complicatie pentru ca nu am sunat imediat aseara?

Imi cer scuze daca am postat gresit, dar pun raul inainte.

Multumesc pentru orice raspuns.
ionion11, utilizator
Fapta dvs nu ar trebui considerata furt. Nu cred ca ati avea vreo problema daca va duceti sa le dati politiei deoarece oricum sunteti obligat, conform legii, sa le inapoiati. Daca ati retinut si nr de inmatriculare este si mai bine deoarece prorprietarul poate fi gasit mai usor.
Ar fi indicat sa mergeti la politie, nu riscati nimic.
Sigur ca am notat numarul de inmatriculare. Doar ca nu vreau sa fiu considerat "rau-intentionat" de politie pt ca nu am anuntat imediat.
Masina mai este in zona in care ati gasit-o?
Informati Politia , sunati la 112, URGENT!,....poate fi masina furata....
Daniela Bolog, Consultant credite si finantari
danacj a scris:

Masina mai este in zona in care ati gasit-o?
Informati Politia , sunati la 112, URGENT!,....poate fi masina furata....

O sa merg acum sa verific si apoi la sectia de politie din apropiere. Masina era incuiata cand am gasit-o.

Edit: M-ati cam speriat cu acest mesaj, ce sa cred, ca cineva a furat-o apoi a abandonat-o in loc public incuiata cu cheile la vedere?? Pai in cazul asta simtul civic ce sa mai zica, "mergi, ia-ti numarul din parbriz, arunca cheile sau lasa-le sub masina"??
ionion11, utilizator