Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am gasit masina \"stearsa\"
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am gasit masina "stearsa"

Buna ziua, in urma cu doua saptamani, am gasit la stergator un biletel, pe el era scris un numar de inmatriculare si modelul unei masinii. Nu am bagat de seama, dar l-am pastrat. La doua zile dupa, am vazut ca bara din spate era stearsa. Apoi am facut legatura cu acel biletel si ma gandesc ca cineva a vazut cum mi-a fost "stearsa" masina si probabil ca a vrut sa ma ajute cu aceasta.
As vrea sa va intreb, ce ar trebui sa fac in acest caz? Daca fac plangere la politie, sunt sanse sa ia in considerare acel biletel? Se poate face ceva, sau raman cu zgarietura?
Multumesc.
La politie trebuie. sa mergeti in 24 ore de la cand ati aflat..Daca aveti CASO, direct la asigurator.
Mergeti la politie si vedeti daca nu cumva acel numar de masina corespunde cu masina care a "sters-o" pe a dumneavoastra, poate proprietarul a declarat acel incident.
Mai aveti si posibilitatea sa aflati in baza nr. inmatriculare, la ce asigurator are polita RCA si astfel sa aflati (la asigurator) cine este proprietarul.(accesati baza de date CEDAM)
Am inteles, multumesc. Asigurare am verificat si surpriza sau nu....nu are! :P
baza de date CEDAM nu este intotdeauna actualizata astfel incat puteti avea uneori supriza sa va verificati nr de inmatriculare si cu toate ca aveti asigurarea platita sa apareti fara asigurare in CEDAM.
astfel incat nu poate fi luat de bun ce verificati in CEDAM. :)
cyan, moderator