Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionarii cu pensia peste 740 lei vor primi pensiile ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionarii cu pensia peste 740 lei vor primi pensiile calculate cu retinerea CASS de 5,5 % doar pentru suma ce depaseste 740 lei

Curtea Constituţionlă a dovedit că dispoziţiile art.259 alin.(2) din Legea nr.95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii sunt constituţionale în măsura în care procentul de 5,5 se aplică numai asupra veniturilor din pensii care depăşesc 740 de lei.
Decizia este definitivă şi general obligatorie. Argumentaţia reţinută în motivarea soluţiei pronunţate de Plenul Curţii Constituţionale va fi prezentată în cuprinsul deciziei, care se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
ContSters122901, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~