Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum renunt la actiune?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum renunt la actiune?

Anul trecut am depus un dosar la Judecatorie in calitate de reclamant. Am termen pe data de 23.04.2012 dar am realizat ca nu am nici o sansa de castig din cauza lipsei probelor si am decis sa renunt. Ce trebuie sa fac? Mentionez ca nu am platit nicio taxa judiciara de timbru. Trebuie sa merg sa retrag dosarul sau se va judeca in lipsa?Risc sa platesc cheltuieli de judecata?
Formulati o cerere de renuntare la judecata si depuneti-o la registratura instantei. Nu uitati sa mentionati numarul de dosar.
Daca nu ati platit taxa de timbru, nu trebuie sa faceti nimic, nici macar sa va prezentati, cererea se va anula ca netimbrata.
Multumesc tare mult. O seara buna!