avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Abuz al Bancii ?? - AJUTOR - O familie cu un Minor ...
Discuție deschisă în Executare silită

Abuz al Bancii ?? - AJUTOR - O familie cu un Minor Raman in strada fara locuinta

Vreau si eu un sfat : Am o firma in Bucuresti
In 2009 in luna iunie, am contract de la o Banca din Bucuresti un credit pe firma valabil pe un an , in valoare de 150.000 lei garantat in proportie de 80% de FNGCIMM SA si mi - a fost impus de banca sa las in garantie si 3 BO semnate in alb si girate de sotia mea . Ca urmare a faptului ca in am avut intarzieri la plata dobanzilor in ultimele 2 luni pana la expirarea creditului, banca mi - a propus reesalonarea lui pe o perioada de 3 ani. Din pacate la data scadenta, adica 30 unie 2010 nu am avut bani sa platesesc toate taxele si comisioanele bancare decat dupa 24 de ore de la data la care banca declara Creditul scadent, respectiv pe data de 01.07.2010. Desi noul credit era semnat de catre mine si de sotia mea in calitate de reprezentanti legali ai firmei, banca nici nu a vrut sa auda de repunerea creditului pe rol. A doua zi dupa ce creditul era trecut la scadenta Banca incaseaza in contul creditului toate sumele care intrau in cont adica peste 15.000 de lei, impingandu - ma in acest fel spre blocaj financiar. La cateva zile dupa trecerea creditului restanta banca completeaza un BO din cele pastrate in alb si il trimite spre incasare la FNGCIMM SA solicitand ca data scadenta 09 Septembrie 2010. La aceeasi data Banca mai completeaza un al 2 lea BO in alb cu datele de cont ale firmei , stiind ca eventualele incasari sunt inghitite de catre banca si ii trece data scadeta la 2 zile.Desi incaseaza cei 80% din valoarea creditului in Septembrie 2010, in Decembrie 2010 Banca solicita de la Judecatorie dreptulde a trece la executarea silita a BO emis in Iulie 2010 si neincasat pentru suma care era trecuta pe BO, adica pentru valoarea integrala a creditului. In August 2011 trece la executarea silita a BO respectiv si stabileste scoaterea la licitatie a unui apartament cu 2 camere situat in zona Obor singurul bun de care dispuneam. Apartamentul este vandut la cea de a 2 licitatie, pentru suma de 50.000 lei, bani pe care Banca ii vireaza la o alta Banca la care mai aveam un credit unde girasem cu apartamentul . Mentionez ca in clipa in care am primit Notificarea prin care eram instiintati ca apartamentul va fi scos la vanzare am deschis proces prin care solicitam anularea executarii silite
pentru faptul ca banca nu ne Notificase intenta de a scoate la licitatie apartamentul, pe de o parte si nici diferenta de suma dintre datoria reala catre banca ( la datarespectiva mai datoram bancii 8 - 10 % din valoarea totala a creditului) si cea pentru care se executa BO -ul .Castigatorul Licitatiei,( impropriu spus CASTIGATOR intrucat s - au inscris la licitatie "cel care a castigat licitatia" si soferul acestuia, lucru recunoscut si in fata Executorului Bancar cu care se si cunosteau) a inceput demersurile pentru a intra in posesia apartamentului.
Si desi consider ca apartamentul a fost vandut prin aranjamente grosolane totusi risc sa raman in strada .In procesul deschis pentru anularea Licitatiei pe motiv ca nu au fost indeplinite coditiile privind Modul de desfasurare a precedeelor de Executare Silita pronuntarea s -a dat ca cererea de anulare nu afot depusa in termen, desi aceasta a fot depusa prin posta cu 48 de ore inainte de expirarea termenului legal, si desi aceasta Pronuntare a fost data pe 20 Decembrie 2011 nici pna la aceasta ora nu a fost redactata pentru a putea beneficia de dreptul la recurs prevazut de lege. Intr - un cuvant sunt disperat . De aceea
Rog din suflet pe toti cei care ma pot ajuta cu sfaturi sa o faca fie pe forum, fie pe adresa de e-mail: iani2006@gmail.com
ASTEPT CU SPERANTA . iani2012

Cel mai recent răspuns: ContSters56297 , utilizator 20:49, 22 Aprilie 2012
Foarte pe scurt, sunteţi întreadevar într-o situatie dramaticã.
Pe lângã faptul cã aţi luat o serie de credite de la bãnci, aţi fost de acord cu depunerea apartamentului în garanţie, plus cele trei BO-uri semnate în alb de soţia dumneavoastrã, aţi fost de acord şi cu reeşalonarea datoriei, iar in momentul în care aţi intrat în incapacitate de platã, iar banca a început sã-şi ia banii şi sã va vândã bunurile, aţi intrat in panicã.
În ceea ce priveşte sentinţa neredactatã, din pãcate asta este, trebuie sã aşteptaţi redactarea şi comunicarea ei, pentru a putea face recurs, în condiţiile în care aveţi motive temeinice

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este legal ca banca sa ceara bilet la ordin in alb pentru un credit garantat cu ipoteca? efuionut efuionut Mi-am facut o refinatare la CEC si in ultimul moment mi-au spus ca trebuie sa depun un bilet la ordin in alb, ca si garantie pentru plata asigurarii locuintei. ... (vezi toată discuția)
Linie credit neplatita mayday147 mayday147 In urma unei afaceri \"deosebite\", am ramas la banca cu o linie de credit (pe firma) de 15000EUR neplatita. Contractul a fost semnat de catre mine (asociat ... (vezi toată discuția)
Problema financiara, reesalonarea creditului. destinel destinel Buna ziua tuturor, va solicit sfatul intr-o problema financiara: Sunt asociat 50% cu drept de administrator intr-o societate ce desfasoara activitate de ... (vezi toată discuția)