Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Recuperare datorii de la fostul administrator
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Recuperare datorii de la fostul administrator

Buna ziua,

Vreau sa cumpar o garsoniera, dar nu sunt hotarat din urmatoarele motive:
- blocul nu are apa calda si caldura;
- fostul administrator al blocului a facut o “paguba” de aproximativ 3 miliarde lei vechi;
- in prezent fostul administrator este arestat si procesul este pe rol.
Intrebarile mele sunt:
1. Daca asociatia de locatari castiga procesul cu fostul administrator al blocului, dar nu poate plati/recupera “paguba” de 3 miliarde lei, pentru ca a cheltuit (risipit) banii, cine va prelua datoria (paguba) produsa de administrator ?
2. In cazul in care, sa spunem ca pentru a recupera “paguba” locatarii trebuie sa plateasca suma de 3 miliarde lei (impartita la numarul de apartamente din bloc), eu ca nou locatar in acest bloc, voi suporta “paguba” la fel ca ceilalti locatari din bloc ?

Pana nu se recupereaza “paguba” acest bloc nu va avea apa calda si caldura.
Cine poate sa ma lamureasca la aceasta speta ?

Multumesc,
Romeo G.
Ati epuizat toate blocurile din localitate si nu ati mai gasit alta locuinta de cumparat?
Un singur sfat va pot da. Fugiti de aceste situatii si nu va mai uitati inapoi!
Sau cumparati garsoniera la un pret foarte mic asumandu-va obligatia de a suporta dumneavoastra in viitor, cand se vor limpezi apele, suma ce se repartiza pe garsoniera respectiva.
Sau, daca este posibil sa poti instala o centrala termica de apartament care sa foloseasca numai apa rece din reteaua orasului(plus gaze naturale). Daca reusesti sa faci si un bransament separat de cel al blocului , este si mai bine. Oricum, trebuie sa iei in calcul cota ta de contributie la acoperirea pagubii pe care o sa fii obligat in viitor sa contribui.P:oate obtii un pret bun de cumparare si merita incercat.
johnpescar, utilizator
un cort, si ca masina un cal :) (e ECO)

vedeti si expuneti exact situatia.

ori scadeti din pretul apartamentului datoria, ori va asumati riscul ca desi platiti in plus partea d-vs de datorie (fata de pretul casei - acum se pot executa si proprietarii ptr datorii), tot sa nu aveti nimic.

cel mai bun sfat e ala de mai sus: cumparati alt apartament (sau daca puteti luati o masina si faceti o casa in suburbii, ca e la moda, si e aerul mai curat)
ContSters213694, utilizator