Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ultima Instanta.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Ultima Instanta.

Buna ziua am si eu o intrebare pentru avocatii sau o alta persoana care este dispusa sa ma ajute in problema mea . Mai exact am primt o serie de pedepese si asa vrea sa stiu daca se mai poate modifica ceva ..sa scad pedeapsa sau chiar sa o achit ...am sa va arata minuta data de catre tribunal si aceasta a fost mentinuta si de curtea de apel ....

Respinge cererea de schimbare a încadrării juridice formulată de Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism- Serviciul Teritorial Craiova din art.25 din Legea 365/2002 cu modificările ulterioare în art.26 C.p.rap.la art.25 din Legea 365/2002 cu modificările ulterioare, cu privire la inculpatul T.A.G. În baza art.7 pct.1 din Legea 39/2003, cu modificările ulterioare, Condamnă pe inculpatul T.A.G la pedeapsa închisorii de 5 ani şi 2 ani interzicerea drepturilor prev. de art.64 lit.a teza a II-a, lit.b C.p., ca pedeapsă complementară. În baza art.25 din Lege 365/2002 cu modificările ulterioare Condamnă acelaşi inculpat la pedeapsa închisorii de 3 ani. În baza art.26 C.p. rap.la art.46 pct.2 din Legea 161/2003 şi rap.la art.42-45 din Legea 161/2003 Condamnă acelaşi inculpat la pedeapsa închisorii de 3 ani. În baza art.24 pct.1 şi 2 din Legea 365/2002, cu modificările ulterioare Condamnă acelaşi inculpat la pedeapsa închisorii de 3 ani şi 1 an interzicerea drepturilor prev. de art.64 lit.a teza a II-a, lit.b C.p., ca pedeapsă complementară. În baza art.279 alin.1 C.p. Condamnă acelaşi inculpat la pedeapsa închisorii de 2 ani. În baza art.33-34 lit.b C.p.şi art.35 alin.3 C.p. Inculpatul Toma Aurel Gigi va executa pedeapsa principală cea mai grea, aceea de 5 ani închisoare şi pedeapsa complementară cea mai grea, aceea de 2 ani închisoare, respectiv interzicerea drepturilor prev. de art.64 lit.a teza a II-a, lit.b C.p., după executarea pedepsei principale. Aplică prevederile art.64 lit.a teza a II-a şi lit.b C.p., pe durata prevăzută de art.71 C.p. În baza art.350 alin.1 C.p.p. rap.la art.88 Cod penal, Deduce din pedeapsa aplicată inculpatului perioada arestului preventiv de la 09.06.2010 la 28.01.2011 inclusiv şi menţine măsura obligării acestuia inculpat de a nu părăsi localitatea, respectiv municipiul Bucureşti dispusă prin decizia penală nr.121/28.01.2011 de Curtea de Apel Craiova.
Din minuta nu se poate trage nicio concluzie clara.
Imi pare cam mare pedeapsa insa depinde de mai multe aspecte care determina individualizarea judiciara a pedepsei.
Daca pedeapsa este prea mare puteti avea sanse la o redozare a pedepsei.
In mod normal ar trebui sa mearga un avocat sa studieze piesele dosarului si toate aspectele de fapt si de drept.
Mai trebuie vazuta de avocat si motivarea hotararii, nu doar dispozitivul ( minuta).
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat