Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulentul de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulentul de insertie

buna seara ! cu cat timp inainte de a implini bebe un an trebuie sa ma intorc la servici pt a primi indemnizatia de 500 lei ? multumesc !
Stimulentul de insertie de 500 lei il veti primi daca:
- at intrat in CCC sub incidenta OUG nr.111/2010
- durata CCC este de un an de zile
- copilul nu aimplinit varsta de un an

In acest sens, OUG nr.111/2010 prevede:
- Art. 1 Prevederile art. 2–29 reglementează drepturile care se acordă persoanelor ai căror copii se nasc începând cu data de 1 ianuarie 2011

- Art. 7 (1) Persoanele care în perioada în care sunt îndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea copilului şi indemnizaţia lunară prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a) obţin venituri supuse impozitului prevăzute la art. 3, înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an, au dreptul la un stimulent de inserţie în cuantum lunar de 1 ISR pentru perioada rămasă până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani.
....

- art.2 alin.1 it.a : a) concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la un an, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară;

In cazul in care ati intrat in CCC sub incidenta OUG nr.158/2005 , stimulentul de insertie are o valoare de 100 lei.
Daca ati optat pentru CCC pana la 1 an puteti beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar daca reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 an (chiar si cu o zi inainte).