Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... declaratia 224
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

declaratia 224

Buna am si eu o problema .De 6 ani de zile lucrez la o firma cu capital strain cu contract individual de munca,de 2 ani de zile am inceput sa mai primesc inca un salar din strainatate(de la firma mama)cum acest venit este inpozabil in fiecare luna pana la data de 25 predau la finantele din localitate declaratia 224 Specific ca imi prestez serviciu in Romania
INTREBARE;
Este normal sa platesc CASS de 2 ori?
O data mi se retine din salariul negociat pe contractul de munca , si a doua oara atunci cand declar venitul la finanta prin declaratia 224.
Declaratia 224 (OMFP 2199/2006), este declaratia privind veniturile salariale din strainatate obtinute de persoane fizice care desfasoara activitate in Romania si de persoanele fizice romane angajate ale misiunilor diplomatice acreditate in Romania.
Persoanele fizice care isi desfasoara activitatea in Romania si care obtin venituri sub forma de salarii din strainatate, precum si persoanele fizice romane care obtin venituri din salarii, ca urmare a activitatii desfasurate la misiunile diplomatice si posturile consulare acreditate in Romania, trebui sa depuna Declaratia 224, lunar, pana la data de 25.
Contribuabilii au obligatia de a declara si de a plati impozitul lunar la bugetul de stat direct sau printr-un reprezentant fiscal, la organul fiscal competent.
Obligatia mentionata anterior nu se aplica daca misiunile diplomatice si posturile consulare acreditate in Romania, precum si reprezentantele organismelor internationale ori reprezentantele societatilor comerciale si ale organizatiilor economice straine, autorizate potrivit legii sa isi desfasoare activitatea in Romania, opteaza ca pentru angajatii acestora, care realizeaza venituri din salarii impozabile in Romania, sa indeplineasca obligatiile privind calculul, retinerea si virarea impozitului pe veniturile din salarii.