Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DECLARATIA 224
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DECLARATIA 224

de cine se completeaza Declaratia 224?
-de cetatenii romani care au venituri sub forma de salarii din strainatate?
-de cetatenii din UE angajati ai unei societati din Romania care realizeaza venituri in ambele state (tara de origine si Romania)?daca da, de cine se completeaza? de angajat sau de angajator?
Declaratia 224
Declaratie privind veniturile salariale din strainatate obtinute de persoane fizice care desfasoara activitate in Romania si de persoanele fizice romane angajate ale misiunilor diplomatice acreditate in Romania.
Declaratia se completeaza de mana, in doua exemplare, din care unul ramane la contribuabil. Declaratia se depune direct la registratura organului fiscal sau la oficiul postal, prin scrisoare recomandata.
Concluzie: se completeaza de "manutza", de catre angajati, si de unii si de altii ! :thumbup:
azm a scris:

de cine se completeaza Declaratia 224?
-de cetatenii romani care au venituri sub forma de salarii din strainatate?
-de cetatenii din UE angajati ai unei societati din Romania care realizeaza venituri in ambele state (tara de origine si Romania)?daca da, de cine se completeaza? de angajat sau de angajator?

Declaratia 224 (OMFP 2199/2006), declaratie privind veniturile salariale din strainatate obtinute de persoane fizice care desfasoara activitate in Romania si de persoanele fizice romane angajate ale misiunilor diplomatice acreditate in Romania.
Declaratia se completeaza de mana, in doua exemplare, din care unul ramane la contribuabil. Declaratia se depune direct la registratura organului fiscal sau la oficiul postal, prin scrisoare recomandata.
Persoanele fizice care isi desfasoara activitatea in Romania si care obtin venituri sub forma de salarii din strainatate, precum si persoanele fizice romane care obtin venituri din salarii, ca urmare a activitatii desfasurate la misiunile diplomatice si posturile consulare acreditate in Romania, trebui sa depuna Declaratia 224, lunar, pana la data de 25.
Contribuabilii au obligatia de a declara si de a plati impozitul lunar la bugetul de stat direct sau printr-un reprezentant fiscal, la organul fiscal competent.
Obligatia mentionata anterior nu se aplica daca misiunile diplomatice si posturile consulare acreditate in Romania, precum si reprezentantele organismelor internationale ori reprezentantele societatilor comerciale si ale organizatiilor economice straine, autorizate potrivit legii sa isi desfasoare activitatea in Romania, opteaza ca pentru angajatii acestora, care realizeaza venituri din salarii impozabile in Romania, sa indeplineasca obligatiile privind calculul, retinerea si virarea impozitului pe veniturile din salarii.