Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract vanzare-cumparare intre doua societati ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract vanzare-cumparare intre doua societati comerciale

e valabil un contract de vanzare-cumparare, care nu este facut in fata notarului, doar intre doua societati comerciale pt. un imobil...? si daca O.C.P.i. il poate inregistra?
Imobilele nu se pot vinde decat prin act autentic
Se solicita forma autentica pentru validitatea acestuia.
Art. 1244 NCC prevede ca sub sanctiunea nulitatii absolute , trebuie incheiate prin inscris autentic, conventiile care stramuta sau constituie drepturi reale ce urmeaza a fi inscrise in cartea funciara
firma care a vandut imobilul, are datorii fata de bugetul local,,,
radmy a scris:

firma care a vandut imobilul, are datorii fata de bugetul local,,,

Nu are nici un fel de relevanta ca are sau nu are datorii, art. 1244 Cod civil este obligatoriu.