avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract vanzare-cumparare intre doua societati ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract vanzare-cumparare intre doua societati comerciale

e valabil un contract de vanzare-cumparare, care nu este facut in fata notarului, doar intre doua societati comerciale pt. un imobil...? si daca O.C.P.i. il poate inregistra?
Cel mai recent răspuns: Lucian Huzum , Consilier juridic 16:08, 23 Aprilie 2012
Imobilele nu se pot vinde decat prin act autentic
Se solicita forma autentica pentru validitatea acestuia.
Art. 1244 NCC prevede ca sub sanctiunea nulitatii absolute , trebuie incheiate prin inscris autentic, conventiile care stramuta sau constituie drepturi reale ce urmeaza a fi inscrise in cartea funciara
firma care a vandut imobilul, are datorii fata de bugetul local,,,
radmy a scris:

firma care a vandut imobilul, are datorii fata de bugetul local,,,

Nu are nici un fel de relevanta ca are sau nu are datorii, art. 1244 Cod civil este obligatoriu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vânzare teren Forin120197 Forin120197 Bună ziua. Părinții mei sunt in divorț și vor sa îmi vândă gradina casei la care sunt proprietari. Nu au carte funciara. Mi-o pot vinde ? Cum se ... (vezi toată discuția)
Rezilierea unui contract comercial. inscriere. opozabilitate AVOCAT  NARTEA STEFAN  RECHTSANWALT  LAWYER AVOCAT NARTEA STEFAN RECHTSANWALT LAWYER Atentie! Declaratia de rezolutiune produce efecte numai intre parti.Pentru opozabilitate fata de terti, declaratia de rezolutiune trebuie inscrisa in ... (vezi toată discuția)
Hotarare care sa tina loc de contract de vanzare autentic marinpreda marinpreda Va rog un sfat Am inchiat un antecontract de vanzare-cumparare (inscris sub srmnatura privata) teren agricol extravilan, in data de 12.09.2011. Inscrisul este ... (vezi toată discuția)