Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce pedeapsa se aplica daca am 49 de zile de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce pedeapsa se aplica daca am 49 de zile de spitalizare?

am certificat medico-legal am 49 de zile de spitalizare in urma unui accident rutier ce pedeapsa se da la nr asta de zile vinovatului
Depinde de consecinte si de imprejurarile producerii accidentului .Este vorba despre vatamarea corporala din culpa , iar pedeapsa variaza in functie conecintele faptei, precum si in functie de cauzele accidentului, adica, faptuitorul nu a respectat normele legale privind conducerea pe drumurile publice, se afla in stare de ebrietate, etc.

Art. 184

Vătămarea corporală din culpă

Fapta prevăzută la art. 180 alin. 2 şi 21, care a pricinuit o vătămare ce necesită pentru vindecare îngrijiri medicale mai mari de 10 zile, precum şi cea prevăzută la art. 181, săvârşite din culpă, se pedepsesc cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.

Dacă fapta a avut vreuna din urmările prevăzute la art. 182 alin. 1 sau 2, pedeapsa este închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau amenda.

Când săvârşirea faptei prevăzute în alin. 1 este urmarea nerespectării dispoziţiilor legale sau a măsurilor de prevedere pentru exerciţiul unei profesii sau meserii, ori pentru îndeplinirea unei anume activităţi, pedeapsa este închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau amenda.

Fapta prevăzută în alin. 2 dacă este urmarea nerespectării dispoziţiilor legale sau a măsurilor de prevedere arătate în alineatul precedent se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.

Dacă faptele prevăzute la alin. 3 şi 4 sunt săvârşite de către o persoană care se află în stare de ebrietate, pedeapsa este închisoarea de la unu la 3 ani, în cazul alin. 3, şi închisoarea de la unu la 5 ani, în cazul alin. 4.

Pentru faptele prevăzute în alin. 1 şi 3, acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate. Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.

Pentru faptele prevăzute la alin. 2 şi 4, împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.

Este vorba de vatamare corporala din culpa, pentru care legea prevede o pedeapsa de la o luna la 3 luni sau amenda
Florea Ana-Maria Cabinet de Avocat , Avocat
pai in primu rand a circulat fara permis cu un utilaj agricol a depasit pe linie continua nu a semnalizat si nu sa asigurat lucru ce a provocat accidentu si eu am 49 de zile de spitalizare am avut hematom pe creier si fisura craniana