avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce cai de atac am impotriva unei decizii pronuntate de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce cai de atac am impotriva unei decizii pronuntate de Curtea de Apel?

Buna seara ,

Am o decizie nefavorabila, irevocabila de la cutea de apel. In acest caz ce cai de atac mai am?
Cel mai recent răspuns: andreigrigoriu , moderator 14:39, 27 Aprilie 2012
CEDO...ca doar este irevocabila.
Nefiind un cunoscactor, acesta decizie este implicit si definitiva?
Atata timpcat aveti un raspuns definitiv si irevocabil,de ce sa va mai chinuiti in tara?
Tocmai asta cere CEDO,hotarari definitive si irevocabile.
Are altcineva alta parere ?
suspectu a scris:

...,de ce sa va mai chinuiti in tara?
Tocmai asta cere CEDO,hotarari definitive si irevocabile.
Are altcineva alta parere ?


Stimat forumist,

Din păcate, eu am o altă părere. CEDO nu cere exclusiv hotărâri definitive și irevocabile, mai cere să fie învestită cu constatarea încălcarii drepturilor și libertăților ocrotite de Convenția Europeană și Protocoalele Adiționale.

Astfel, trebuie înțeles cu atenție rolul acestei Curți: nu este nicidecum o instanță de recurs la nivel european, ci una de apărare a drepturilor și libertăților protejate de Convenția Europeană.

Spun acest lucru deoarece o mare parte din cererile cu care este învestită CEDO sunt respinse ca vădit inadmisibile, tocmai pentru acest motiv: fourth instance - a patra instanță.

Cu stimă.
Ultima modificare: Vineri, 27 Aprilie 2012
andreigrigoriu, moderator
Investirea constatarii încălcarii drepturilor și libertăților ocrotite de Convenția Europeană și Protocoalele Adiționale nu se poate face si prin hotararea irevocabila a instantei din tara ea fiind chiar constatarea oficiala si nu doar o constatare facuta de avocat la biroul lui particular fara sa se fi judecat in tara pentru respectivul caz al clientului? :)

Cu stima

Alte discuții în legătură

cedo - procedura pentru actiune adiadiadi adiadiadi Curtea de apel mi-a respins recursul pentru o actiune avand ca obiect comunicarea de informatii publice - Legea 544. Ce pasi trebuie urmati pentru a depune ... (vezi toată discuția)
Etapele unui proces? ContSters208719 ContSters208719 Care e etapa urmatoare de atac dupa ce am trecut de Curtea de apel si mi s-a dat o sentinta irevocabila? Mai departe ce pot face ca nu sunt multumita de ... (vezi toată discuția)
C e d o gabriela8 gabriela8 In situatia in care sunt nemultumita de decizia Curtii de Apel in cazul unui litigiu de munca, exista vreo sansa ca o eventuala cerere a mea adresata CEDO sa ... (vezi toată discuția)