Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Etapele unui proces?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Etapele unui proces?

Care e etapa urmatoare de atac dupa ce am trecut de Curtea de apel si mi s-a dat o sentinta irevocabila? Mai departe ce pot face ca nu sunt multumita de rezultat? Care e urmatorul pas?
contestatia in anulare si revizuirea....cititi conditiile in cod procedura civila art.317 si urm
la art 317 am inteles ca s-a abrogat alin 2....nu pot face contestatia in anulare decat cand procedura de chemare a partii, pentru ziua cand s-a judecat pricina, nu a fost indeplinita potrivit cu cerintele legii;
Pai si daca am fost citata si am semnat... ce mai fac?
Stimată doamnă,

Dacă a fost dată o decizie irevocabilă, prin aceasta înţelegând că la Curtea de Apel s-a soluţionat recursul, în principiu, vă opriţi aici.

Având în vedere că aţi postat întrebarea pe topicul dedicat CEDO, presupun că doriţi să întrebaţi despre accesul la Curtea Europeană a Drepturilor Omului.

Prima dată, este necesar să cunoaşteţi ce judecă CEDO. CEDO judecă exclusiv încălcările drepturilor şi libertăţilor omului apărate de Convenţia Europeană.

În consecinţă, Curtea Europeană nu trebuie privită drept o instanţă de recurs la nivel european, ci drept una în faţa căreia se judecă încălcări ale drepturilor şi libertăţilor.

Astfel, în faţa CEDO nu se dezbat aşa-numitele FOURTH INSTANCE CASES - cazurile în care CEDO este chemată mai degrabă în calitate de instanţă de recurs la nivel european, Astfel de cereri sunt inadmisibile. Totuşi, dacă v-au fost încălcate drepturile sus-amintite, puteţi învesti CEDO cu o cerere.

La pagina aceasta vă sunt disponibile informaţii după care vă puteţi face o privire da ansamblu a CEDO, având, de asemani, şi formularele necesare - model de cerere şi procură:

[ link extern ]

De asemani, vă rog să aveţi în vedere şi prevederile Articolului 35 al Convenţiei, Condiţii de admisibilitate:

1. Curtea nu poate fi sesizată decât după epuizarea căilor de recurs interne, aşa cum se
înţelege din principiile de drept internaţional general recunoscute, şi într-un termen de 6 luni,
începând cu data deciziei interne definitive.
2. Curtea nu reţine nici o cerere individuală introdusă în aplicarea art. 34, dacă:
a) ea este anonimă; sau
b) ea este în mod esenţial aceeaşi cu o cerere examinată anterior de către Curte sau
deja supusă unei alte instanţe internaţionale de anchetă sau de reglementare şi dacă ea nu
conţine fapte noi.
3. Curtea declară inadmisibilă orice cerere individuală introdusă în temeiul art. 34,
atunci când apreciază că:
a) cererea este incompatibilă cu prevederile Convenţiei sau ale protocoalelor sale,
este în mod vădit neîntemeiată ori abuzivă; sau
b) reclamantul nu a suferit nici un prejudiciu important, cu excepţia cazului în care
respectarea drepturilor omului garantate prin Convenţie şi prin protocoalele sale impune
examinarea pe fond a cererii şi cu condiţia de a nu respinge pentru acest motiv nici o cauză
care nu a fost examinată corespunzător de o instanţă naţională.
4. Curtea respinge orice cerere pe care o consideră inadmisibilă în aplicarea
prezentului articol. Ea poate proceda astfel în orice stadiu al procedurii.

Cu stimă.

andreigrigoriu, moderator
camelia15 a scris:

Care e etapa urmatoare de atac dupa ce am trecut de Curtea de apel si mi s-a dat o sentinta irevocabila? Mai departe ce pot face ca nu sunt multumita de rezultat? Care e urmatorul pas?

In tara , nu mai aveti decat posibilitatea sa exercitati una din cele doua cai extraordinare de atac - contestatia in anulare si revizuirea ..

De asemenea, va puteti adresa Curtii Europene a Drepturilor Omului asa cum va aratat colegul nostru @ andreigrigoriu.