Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revisal

Buna ziua,

Vreau sa ma lamureasca si pe mine din punct de vedere legislativ, in cazul contractelor de munca determinate / temporare, cand declaram prelungirea in ReviSal?
Cu o zi anterioara expirarii contractului sau in termen de 20 de zile lucratoare de la expirare?

Multumesc!

Exemplu:

Un contract expira pe data de 01.05.2012

Transmitem prelungirea in ReviSal pe 30.04.2012 sau pana pe 28 mai, inclusiv?
Bianca Radulescu, Consultant resurse umane
Normal ca o sa transmiti prelungirea in 30.04.2012.Citeste HG nr.500/2011 sa vezi care sunt termenele de transmitere in Revisal.
lity, utilizator
Normal sau nu, ITM-ul mi-a dat 2 raspunsuri total diferite, iar legea e interpretabila...
Art.4 alin.2 din HG nr.500/2011 : Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)—g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata.
Multumesc frumos!