avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 396 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revisal

Buna ziua,

Vreau sa ma lamureasca si pe mine din punct de vedere legislativ, in cazul contractelor de munca determinate / temporare, cand declaram prelungirea in ReviSal?
Cu o zi anterioara expirarii contractului sau in termen de 20 de zile lucratoare de la expirare?

Multumesc!


Exemplu:

Un contract expira pe data de 01.05.2012

Transmitem prelungirea in ReviSal pe 30.04.2012 sau pana pe 28 mai, inclusiv?
Ultima modificare: Vineri, 27 Aprilie 2012
Bianca Radulescu, Consultant resurse umane
Cel mai recent răspuns: Bianca Radulescu , Consultant resurse umane 14:08, 27 Aprilie 2012
Normal ca o sa transmiti prelungirea in 30.04.2012.Citeste HG nr.500/2011 sa vezi care sunt termenele de transmitere in Revisal.
Ultima modificare: Vineri, 27 Aprilie 2012
lity, utilizator
Normal sau nu, ITM-ul mi-a dat 2 raspunsuri total diferite, iar legea e interpretabila...
Art.4 alin.2 din HG nr.500/2011 : Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)—g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata.
Multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare salariu anymaryh anymaryh Buna dimineata! Va rog sa-mi spuneti in cazul in care se modifica salariul unui angajat, in cat timp se poate face transmiterea in revisal ? in 20 zile sau ... (vezi toată discuția)
Revisal alinamariabrasoveanu alinamariabrasoveanu Buna sera, In cazul unui cim pe perioada determinata in cat timp pot transmite prelungirea lui???? ex. am un cim care a expirat astazi cu 16.01.2012 si va ... (vezi toată discuția)
Inregistrare in revisal ady09 ady09 buna ziua. in cazul in care am un angajat pe perioada determinata la care data expirarii contractului a fost 01.03.2012, in cat timp trebuie facute operatiile ... (vezi toată discuția)