Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renta viagera?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renta viagera?

Buna ziua,
Zilele trecute am avut o cerere din partea mamei de a merge impreuna la un notar pentru a-i face o renta viagera, cu privire la posibilitatea ei de a beneficia atat cat este in viata, de jumatate din casa+teren.
Mentionez ca am achizitionat casa printr-un credit imobiliar cu ipoteca de rangul I asupra imobilului, credit ce se va termina abia in 2037.
Ma intereseaza sa stiu daca exista vreo posibilitate (act) in care eu sa admit ca dansa are dreptul folosirii unei jumatati din casa+teren, fara ca aceasta sa aduca drepturi fratelui meu la casa, dupa decesul mamei.
Poate banca sa fie de acord cu asa ceva? Initial mama trebuia sa fie imprumutatul, dar banca a decis ca, din cauza varstei, nu prezinta siguranta, si astfel am ajuns eu si imprumutatul precum si proprietarul.
Bineanteles, am fost instiintata de mama mea ca, daca nu vom merge sa rezolvam acest subiect, ne vom intalni in instanta - este posibil?
Va multumesc.
euramonel, utilizator
Cred ca va referiti la un drept de abitatie viagera, si nu la renta.Renta este o prestatie in bani, care se plateste unei persoane-credirentier, pe tot parcursul vietii sale.
Abitatia este dreptul unei persoane de a locui si de a folosi imobilul proprietate al altei persoane.
Dupa cum chiar denumirea sugereaza, dreptul se va stinge la decesul titularului dreptului de abitatie.Deci acest drept nu se va transmite succesorilor in drepturi.
Mergeti la notar si incheiati acest act, nu cred ca este necesar acordul bancii.Totusi, intrebati notarul.
Va multumesc pentru raspuns - nu stiam de aceasta abitatie viagera.
Insa in contractul incheiat cu banca se specifica clar interzicerea instrainarii imobilului atata timp cat banca este beneficiaru. Nu as intra oare la cazuri de culpa daca as incerc s fac acest act notarial fara ca banca s fie de acord?
Dar nu este o instrainare propriu zisa, dvs. doar cedati dreptul de folosinta si de a locui, altei persoane.Acest lucru nu atinge dreptul dvs. de proprietate.Credeti ca pe ei ii intereseaza cine locuieste acolo? Ei sunt interesati sa isi recupereze creditul , iar de urmarit silit, daca ar fi cazul, vor urmari imobilul oricum si in mainile oricui s-ar afla.
Intrebati si notarul, iar daca aveti totusi indoilei, intrebati si banca.
Insa nu mi s-ar parea normal ca ei sa va conditioneze. Totusi, vedeti ce scrie si in contractul de credit, daca exista o atare interdictie.Asta v-ar ajuta , si ii puteti chiar motiva mamei dvs. imposibilitatea intocmirii acestui contract.
Da, intr-adevar, cautand mai bine prin actele creditului imobiliar, in contractul de ipoteca este stipulat acest lucru - ca garantul (in acest caz doar eu) "sa nu dispuna in orice mod de oricare dintre drepturile sale asupra imob. ipotecat, fara aprobarea prealabila scrisa a bancii"
Ok, in aceasta situatie procedati asa cum prevede clauza contractuala.
Aceasta clauza sugereaza ca exista posibilitatea incheierii acelui contract, insa cu aprobarea prealabila a bancii creditoare.