Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCC2 dupa CCC1
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCC2 dupa CCC1

buna ziua
am o intrebare
actualmente sunt in cic 1 pana pe 4 iulie tocmai am aflat ca sunt insarcinata din nou
imi caut un loc de munca
daca ma angajez cel tarziu pana pe 1 iulie este in regula pentru a beneficia de cic2?
data probabila a nasterii este ian 2013
cand imi pot lua concediu medical dupa ce ma angajez?
ma poate da patronul afara daca afla ca sunt insarcinata?
1. - Dupa ce se termina CCC1 va prezentati la locul de munca de unde ati plecat si reluati activitatea.
- Dvs. ati avut CIM numai suspendat asa ca veti relua activitatea in baza aceluiasi CIM.

2. Puteti sa si schimbati locul de munca daca doriti si aveti aceasta posibilitate.

3. - De unde stiti ca aveti nevoie de concediu medical dupa ce va angajati?
- Sa de Domnul sa fiti sanatoasa si sa nu aveti nevoie de concediu medical.
- Daca totusi aveti nevoie de concediu medical il puteti lua oricand, in baza de calcul a indemnizatiei intra si perioada de CCC.

4. Daca anuntati in scris pe angajator ca sunteti gravida, si anexati si o adeverinta de la medic in acest sens, nu va poate concedia din initiativa sa in perioada graviditatii.

5. Puteti beneficia de CCC2 daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului ati avut venituri din salarii sau perioade asimilate (CCC1, concedii medicale, concediu de maternitate).
multumesc frumos pentru informatii