Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot sa prelungesc CCC de la doi la trei ani?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot sa prelungesc CCC de la doi la trei ani?

exista vreo lege care imi permite sau mi-ar fi permis sa imi prelungesc ccc de le 2 ani la 3 ani copilul meu implineste 2 ani pe 1 mai 2012,daca da in ce conditii ?
Daca copilul dvs. este incadrat intr-un grad de handicap atunci CCC se prelungeste pana la varsta de 3 ani.
Daca copilul dvs va fi incadrat intr-un grad de handicap , atunci veti obtine prelungirea duratei CCC de la 2 ani la 3 ani si indemnizatia aferenta ...

De asemenea, puteti solicita CFP, in baza prevederilor Codului Muncii .... situatie in care nu veti primi indemnizatie pentru CCC .. in acest ultim caz, această perioadă nu mai poate fi asimilată stagiului de cotizare în vederea stabilirii drepturilor de pensie în sistemul public şi a drepturilor stabilite de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă, cu modificările şi completările ulterioare.