Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... violare domiciliu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

violare domiciliu

buna ziua va rog am nevoie de un model de plangere catre politie de violare de domiciliu, am o proprietate (un teren) pe care sa construit o cabana fara acordul meu desi sunt in proces cu persoana care a construit eu am pus lacat pe poarta sa nu mai intre a venit si a rupt lacatul si a intrat va rig sa ma ajutati sa fac plangere la politie, multumesc
Procesul inca nu s-a terminat este pe rol
Nu este violare de domiciliu ,este tulburare de posesie.

TULBURAREA DE POSESIE (art. 220 C. pen.)

1. Conţinutul legal:
"Ocuparea, în întregime sau în parte fara drept, a unui imobil aflat în posesia altuia, fără consimţământul acestuia sau fără aprobare prealabilă primită în condiţiile legii, ori refuzul de a a elibera imobilul astfel ocupat se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 5 ani.
Daca fapta prevazuta în alin. 1 se savârşeşte prin violenţa sau ameninţare ori prin desfiinţarea sau stramutarea semnelor de hotar, a reperelor de marcare, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
Daca fapta prevazuta în alin. 2 se savârşeşte de doua sau mai multe persoane împreuna, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 15 ani.
Împacarea parţilor înlatura raspunderea penala. "
andymaurul, utilizator
vreu sa fac doar plangere la politie un model miar trebui, multumesc
Domnule Prim Procuror,

Subsemnatul T...............A..........., domiciliat in .Orasul Voluntari, str. .................., nr. ..., judetul , formulez prezenta plangere penala impotriva faptuitorului .........................................., domiciliat in ............, str. ............, nr. ..., , judetul ..........., pentru savarsirea infractiunii de Tulburare de Posesie prevazuta si pedepsita de art. 220 C. penal.

Motivele plangerii:

In fapt, la data de .................................... ora ..., locul .............., faptuitorii ..........................., a savarsit infractiunea de Tulburare de Posesie -Conform art.220 Cod Penal alin 2- dupa cum urmeaza:
ex.-au distrus gardul existent intre cele doua proprietati...........................

In drept, fapta constituie infractiunea de ....................., prevazuta si pedepsita de art.220 alin 2 C. penal.
In dovedirea plangerii, inteleg sa ma folosesc de urmatoarele probe: proba cu acte si urmatorii martori:

Data ................
Semnatura reclamantului....................